USA plaadifirma andis välja ERSO, Neeme Järvi ja Triin Ruubel-Lillebergi uue plaati

Juuli alguses nägi ilmavalgust heliplaat, millele on talletatud samal ajal, kuid eri riikides – Inglismaal ja Rootsis – elanud heliloojate looming. Neeme Järvi juhatusel salvestasid ERSO ja viiulisolist, 2015. aastast ERSO kontsertmeistrina tegutsev Triin Ruubel-Lilleberg Ameerika Ühendriikide plaadifirmale Sorel Classics Edward Elgari kuulsa viiulikontserdi ning Wilhelm Stenhammari kaks romanssi.

Elgari viiulikontsert on oma mõõtmetelt ja sisutiheduselt niivõrd eepiline. Selle kontserti dramaatikat ja sügavust toob ilusti välja ERSO mitmekesine kõlapalett. Avastada salvestusel koos oma armsate kolleegidega ERSOst ja maestro Neeme Järviga seda imelist partituuri oli erakordselt huvitav,“ räägib Triin Ruubel-Lilleberg. „Neeme Järvi oskab muusikast leida erakordselt kauneid nüansse,” lisab solist.

Nii Edward Elgar (1857–1934) kui ka Wilhelm Stenhammar (1871–1927) olid tähelepanuväärsed heliloojad ja muusikategelased oma kodumaal: Stenhammar Rootsis ning Elgar Inglismaal. Plaadi annotatsioonis kirjutab muusikateadlane Evelin Kõrvits Elgari 1910. aastal loodud viiulikontserdist järgmist: „Viiulikontsert h-moll austab igati klassikalise kontserdi traditsioone. /…/ Solisti sisseastumist tähistab autor märkega nobilmente (“üllalt”) – Elgari leiutatud terminiga, mida ta korduvalt kasutas. /…/ Osa lõpulõigu kohta on helilooja öelnud, et “siin ühinevad ja sulanduvad teineteisega kaks hinge”. Solisti võimalus tõeliselt särada saabub kolmandas osas, mille keskmes on värvikas orkestrisaatega kadents – Elgari uudseim ja kauneim fantaasialend –, mis tema sõnul “laulab mälestustest ja lootustest”.

Triin Ruubel-Lilleberg tutvustab kuulajatele Wilhelm Stenhammarit kui pianisti ja heliloojat, kes sarnaselt Elgariga oli heliloojana autodidakt. Stenhammari „Kaks sentimentaalset romanssi“ on komponeeritud Elgari viiulikontserdiga samal aastal. “Stenhammari romansid ei olegi sentimentaalsed ainult sellises magusas võtmes, nagu me seda tänasel päeval tunneme. Selles Stenhammari kahekümnenda sajandi alguse rootsi sentimentaalsuses on rohkem emotsionaalset mitmekesisust — helgusest kuni tumeda tormilisuseni, “ kommenteerib Triin Ruubel-Lilleberg.

Triin Ruubel-Lilleberg mängis solistina ka sel kevadel kuulajaini jõudnud briti plaadifirmale Chandos salvestatud eesti muusika heliplaadil „Kapp. Lüdig. Lemba“. Ka sel plaadil juhatab ERSOt Neeme Järvi, teine solist on pianist Mihkel Poll.

Neeme Järvi, Triin Ruubel-Lillebergi ja ERSO uue plaadiga Elgari ja Stenhammari loominguga saab tutvuda veebiplatvormidel SpotifyYoutube ja Apple Music. Füüsilisel kujul jõuab plaat Eestisse sügisel.