Corelli Music alustab jõulufestivali omapäraste kontsertidega

Corelli Music rõõmustab publikut juba 14. korda aastal 2010 alanud jõulumuusika festivaliga „Kirikupühad Maarjamaal“. Festival kestab kogu pika pühadekuu alates 1. advendist läbi jõuluootuste ja pidulike aastalõpu suurkontsertide kuni kolmekuningapäeva ja õigeusu jõuludeni jaanuari alguses.

Esimest korda astuvad Corelli korraldusel festivali publiku ette rahvusvaheliselt väga kõrget tunnustust pälvinud Eesti parimad noored tippmuusikud tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Sten Heinoja, pakkudes ajaloolise mõisalossi ballisaalis Keila-Joal kuldse klassika särisevat gurmeed.

Selle aasta festivali omapära on, et enamasti barokkmuusikaga tegeleval agentuuril on nüüd enamus kavasid koostatud hilisema ja kaasaegse muusikaga. Üks neist on täielikult Eesti tänapäeva muusikast – aastalõpu suurkontsertidel 28.-29. detsembril Tartus ja Tallinnas esitavad kammerkoor Collegium Musicale ja pianist Raun Juurikas Robert Jürjendali koortsükli “Seitse valgusluike”, mis on loodud Tõnu Õnnepalu luuletekstidele. Eesti muusikat on lisatud ka 1.-2. detsembril Tartus ja Tallinnas toimuvate avakontsertide ja 6. jaanuaril Keila-Joa lossis Schloss Fall lõppkontserdi kavadesse. Puhast barokki esindavad seekord sopran Maria Listra ja ansambel Floridante advendikontserdil 9. detsembril Tallinna Raekojas.

Jõulumuusika festival Kirikupühad Maarjamaal 1. detsember 2023 – 6. jaanuar 2024.

Jõuluootus, esimene advent
R, 1. detsember 2023 kell 20 Tartu Pauluse kirik
L, 2.  detsember 2023 kell 20 Tallinna Niguliste kirik

OreliÖÖ. In dulci jubilo
Andres Uibo (orel), Mari-Liis Uibo (viiul)
Hubane advendiõhtu jõuluteemalise orelimuusikaga endistest aegadest tänapäevani – Bachi koraalieelmängud “Nun komm, der Heiden Heiland“ ja „Vom Himmel hoch” erinevais ettekandeis, Liszti süit jõululauludest „Weihnachten“ ja „Ave Maria“, Biberi „Kaitseingel“, Andres Uibo „Petlemma täht“ jpt kaunid teosed oreli ja sooloviiuli kõlahelinais.

Jõuluootus, teine advent
L, 9. detsember 2023 kell 19 Tallinna Raekoda

ÕHTU ILU
Maria Listra (sopran) ja barokkansambel Flordante:
Villu Vihermäe (viola da gamba) ja Saale Fischer (klavessiin)
Barokiaja eksklusiivne muusikaline jalutuskäik iidse raekoja jõulukaunistustes kodanikesaali erilises atmosfääris. Advendiaja intiimsed hetked mõtisklemiseks, endasse vaatamiseks ja koosolemise nautimiseks laialt tegutsevate ja kõrgelt hinnatud Eesti tippmuusikute esituses. Kõlavad Händeli, Cavalli, Monteverdi jt sädelevad muusikapärlid.        

Traditsioonilised aastalõpukontserdid
N, 28. detsember 2023 kell 19 Tartu Jaani kirik
R, 29. detsember 2023 kell 19 Tallinna Jaani kirik

SEITSE VALGUSLUIKE
Kammerkoor Collegium Musicale, Raun Juurikas (klaver)
Dirigent Endrik Üksvärav

Robert Jürjendal/Tõnu Õnnepalu kooritsükkel „Seitse valgusluike“
Aastalõpu mõtisklused pühademeeleolus tänasel heitlikul ajal kõrgete kirikuvõlvide all. Jürjendali muusika valmis kevad-suvisel perioodil Harjumaal, Aaviku talu avatud aknaga töötoas, vaatega sirelipõõsaste, hortensiapuhmaste ja arhailiste õunapuude suunas. Võib-olla just seetõttu oli kontakti saavutamine tekstiga vahetu. Robert Jürjendal: „Õnnepalu luuletused on meeleolult muutlikud nagu eesti loodus, pakkudes ruumi luuletekstides peituvatele sisekaemustele ja kohati valuliselt hapratele kujunditele. Teos räägib inimesest, tema maailmatunnetusest ja soovidest, sekka imekaunid looduspildid ja unistused, meie igapäevased igatsused, mis on justkui käeulatuses, aga siiski kättesaamatud.“

Kolmekuningapäev
L, 6. jaanuar 2024 kell 19 Keila-Joa  loss Schloss Fall

KULDNE KLASSIKA
Klassikatähed Marcel Johannes Kits (tšello) ja Sten Heinoja (klaver)
Ajaloolise mõisalossi ballisaali pühadesära lummuses saab nautida kuldse klassika särisevat gurmeed rahvusvaheliselt väga kõrgelt tunnustatud Eesti parimate noorte tippmuusikute esituses. Hubane salongiõhtu, kus saab kuulda lisaks sädelevalt kaunile muusikale ka jutustusi esitatavatest muusikapaladest, nende saamisloost ja tähendusest muusikuile.

„Kirikupühad Maarjamaal“ patroon on EELK peapiiskop, Eesti Kirikute Nõukogu president Urmas Viilma. Festivali tunnustas Euroopa Festivalide Assotsiatsioon kvaliteedimärgiga „EFFE Label 2017-2018“.