Kontserdisari Jubliate: René Eespere 70

Tallinna Kammerorkester jätkab traditsiooni ja panustab Eesti heliloojate loomingu tutvustamisele kodu- ja välismaal. Detsembris tähistatakse René Eespere 70. sünnipäeva autorikontserdiga.

16. detsembril kell 18 esitavad René Eespere loomingut Tallinna Kammerorkester ja dirigent Andres Kaljuste. Solistidena teevad kaasa Maria Valdmaa (sopran), Toomas Vavilov (klarnet) ja Indrek Vau (trompet). Kontsert toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdimajas.

René Eespere on end eestlaste südamesse kirjutanud koorimuusikaga. Tema kõige kuulsam lugu „Ärkamise aeg“ valmis aastal 1983 ning sellest sai tähenduslik teos läbi murranguliste Eesti rahvusriigi taassünni aastate.

Autorikontserdiga teevad muusikud kummarduse René Eesperele panuse eest kaasaegse muusika žanrisse.

Kavas:
René Eespere –„Respectus“ kammerorkestrile
René Eespere – Kontsert trompetile ja kammerorkestrile
René Eespere – Ritornell d-moll/D-duur kammerorkestrile (versiooni esiettekanne)
René Eespere – Kontsert klarnetile ja kammerorkestrile
René Eespere – „Locus amoenus“ sopranile ja kammerorkestrile (versiooni esiettekanne)
René Eespere – „Matbeth“ kammerorkestrile

René Eespere on pea poole sajandi pikkuse loometegevuse jooksul äratanud tähelepanu märkimisväärselt laia žanrihaardega sümbolistlikest lavateostest ja armastatud isamaalistest koorilauludest kõlakeskse kammermuusikani. Tema valdavalt heakõlalises helikeeles leiab mõjutusi nii barokist ja rockist kui ka eesti rahvamuusikast; olulisel kohal on läbipaistev kõlapilt, dramaatiliselt loitsiv rütm, kujundikontrastid ja minimalistlik kordustehnika. Eespere loomingus paelub siiras mängurõõm, teisalt juhatavad tema teosed ka kõige sügavamate ja eksistentsiaalsete teemade – olemise saladuse ja elu põhiväärtuste juurde.