Talendid kodus: kontsert “Chanson d’Amour”

Reedel, 23. septembril kell 19 astuvad Tallinnas Õpetajate Majas publiku ette kolm talendikat noort: Elizabeth Paavel (sopran), Tuuri Dede (mezzo-sopran) ja Kristiina Rokashevich (klaver). Kõik kolm solisti on noored eesti muusikud, kes alustanud õpinguid kodumaal, kuid magistrikraadi omandanud Eestist väljaspool (Lyon, Helsingi, London).

Kontserdil kõlavad prantsuse laulud ja aariad sellistelt heliloojatelt nagu Berlioz, Massenet, Messiaen, Poulenc, Ravel jt.
Piletid 3/5 EUR noorte muusikute toetuseks on saadaval enne algust kohapealt. Pileti hind sisaldab ka kavalehte, kus kõikide laulude tõlked ning klaasikest keelekastet.

Tuuri Dede (s 1988) lõpetas sel aastal ooperilaulu magistratuuri Soomes Sibeliuse Akadeemias (õp Annika Ollinkari). Varem on ta omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Teele Jõks), õppinud vahetusõpilasena Milanos Giuseppe Verdi konservatooriumis (õp Cristina Rubin) ning aasta ka Otsa koolis (õp Marika Eensalu). Dede rollide hulka kuuluvad Dorabella (W. A. Mozarti “Così fan tutte”), Frida (Kalevi Aho “Frida y Diego”), Ariel (Sibeliuse “Myrsky”), Ema, Kiil ja Teetass (Raveli “L’enfant et les sortilègès”). Suurteostest on ta muuhulgas osalenud Sibeliuse “Kullervo”, Rossini “Petite messe solennelle”, Händeli “Judas Maccabeuse” ja “La Resurrezione” ettekannetel. Dede on osalenud Soile Isokoski, Kirsi Tiihoneni, Jorma Silvasti, Franz Lukasovsky, Svein Bjorkoy, Mona Julsrudi, Maris Kupcsi, Helena Kaupova jt. meistrikursustel. Konkurssidest võitis Tuuri 2016. aastal esimese ja 2014. aastal kolmanda preemia Mart Saare nimelisel lauljate konkursil ning neljanda koha ja Sibeliuse perekonna eripreemia rahvusvahelisel Sibeliuse konkursil. Jaanuaris tegi Dede oma debüüdi Berliini Filharmoonias ja annab erinevaid soolokontserte Eestis ning Soomes. Rohkem infot www.tuuridede.com

Elizabeth Paavel (s 1988) alustas klassikalise laulu õpinguid Riina Airenne klassis Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias. Pärast bakalaureuse kraadi omandamist jätkas Paavel õpinguid Sibeliuse Akadeemia ooperiprogrammi (õpetajad Anssi Hirvonen ning Sirkka-Liisa Parviainen) ning CNSMDLyoni magistrantuuris (õpetaja Isabelle Germain). Elizabeth on üles astunud sellistes rollides nagu Despina (W. A. Mozarti “Cosi fan tutte”); Tina Modotti (K. Aho nüüdisooper “Frida y Diego”); Printsess, Vana Mees, Konn, Nahkhiir ja Tugitool (M. Raveli „L`enfant et les sortiléges“); Argenia (J. V. Mederi „Kindlameelne Argenie“); Giulia (G. Rossini „La scala di seta“); Pierrot (A. Schönberg „Pierrot Lunaire“); Veronique (S. Giraud` „926,5“) ja La Bonne (I. Aboulker „La Lacune“). Paavel on osalenud Kevin Smithi, Donatienne-Michel Danscaci, Luigi Petroni, Wilma Vernocchi, Rebecca Bergi, Taina Piira jt. meistrikursustel. 2016. aasta sügisel laulab ta Mozarti ooperis “Teatridirektor” Madame Herzi osa Vanemuise teatris.

Kristiina Rokashevich (s 1990) alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis (õpetajad Elli Saviauk ja Marko Martin) ning jätkas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias lisaks viimasele ka prof. Ivari Ilja juures. Aastal 2010 läks ta õppima Londonisse Guildhalli Muusika- ja Draamakooli prof. Joan Havill`i juurde, kus ta 2015. aastal lõpetas magistriõpingud kiitusega. Nüüd jätkab ta õppimist Guildhall Artist Diploma programmis. Viimaste konkursivõitude seas on I preemia ja publikupreemia Amy Branti rahvusvahelisel pianistide konkursil; II preemia Oxfrodi muusikafestivalil; III preemia Euroopa Beethoveni Klaveriühingu Beethoveni konkursil; I preemia Croydoni Muusikafestivali klaverikontsertide konkursil. Kristiina on osalenud Dmitri Bashkirovi, Andrew Balli, Emanuel Krasovsky, Alon Goldsteini jt. meistrikursustel. Orkestritest on Rokashevich koostööd teinud Tallinna Kammerorkestriga, Pärnu Linnaorkestriga; Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestriga ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Rohkem infot www.kristiinarokashevich.com