Teisipäeval, 27. septembril avab Eesti Kontsert oma 75. kontserdihooaja. Estonia kontserdisaal on välja müüdud: esineb Royal Philharmonic Orchestra, dirigeerib maestro Charles Dutoit.
Maailma juhtivate sümfooniaorkestrite hulka kuuluv Kuninglik Filharmooniaorkester(RPO) tähistab tänavu oma 70. tegutsemisaastat. Juubelihooaega on planeeritud kontserdid Montreux’ ja Granada festivalidel, ulatuslik Ameerika-turnee ning külaskäigud Kesk-Euroopasse ja Kaug-Itta, muuhulgas Lõuna-Koreasse ja Hiinasse.
Lisaks kodusaalile Cadogan Hallile Londonis on filharmoonikutel üle Inglismaa 14 haruresidentsi – sellise haarde tõttu võib neid õigusega nimetada Briti rahvuslikuks orkestriks. Nad on Ühendkuningriigi esimene orkester, kes on pannud aluse oma plaadifirmale, käivitanud oma raadiojaama, mis vahendab saateid internetikeskonnas, samuti TV – online-videokanali, kust saab jälgida muusikute tehtud filmilõike. Orkester on leidnud järjest enam kõlapinda sotsiaalmeedias (Facebook ja Twitter): blogi, YouTube’i ja Instagrami kaudu kutsuvad nad publikut pilku heitma oma tegemiste telgitagustesse. Samuti pakuvad nad mobiilirakenduste kaudu digitaalset piletiostuvõimalust, jagavad auhindu ja lojaalsuspunkte.
Kuigi Kuninglik Filharmooniaorkester käib 21. sajandi võimalustega kaasas, esinedes muuhulgas popstaaridega, videomängudes ning filmi- ja televisiooni heliribadel, on nende ülim eesmärk siiski kõrge kunst – mängida suurepärast muusikat parimal tasemel ja võimalikult laiale publikule. Selle idee kandja oli ka orkestri esimene dirigent Sir Thomas Beecham, kes 1946. aastal orkestrile aluse pani ja tõi sellega värskuse Teise maailmasõja järgse Inglismaa muusikaellu.
Charles Dutoit on tänapäeva nõutumaid dirigente, kes on kütkestanud publikut viie kontinendi kontserdilavadel kõigi nimekamate orkestrite ees. Tegutsedes käesoleval ajal Kuningliku Filharmooniaorkestri peadirigendina, juhatab ta lisaks Chicago, Bostoni, San Francisco, New Yorgi ja Los Angelese orkestreid ning on regulaarne külalisdirigent Londoni, Berliini, Pariisi, Müncheni, Moskva, Sydney, Pekingi, Hongkongi ja Shanghai lavadel. Tema enam kui 200 plaadistust firmadele Decca, Deutsche Grammophon, EMI, Philips ja Erato on pälvinud arvukalt auhindu, nende seas kaks Grammyt.
Charles Dutoit oli 25 aastat maailmamainega Montréali Sümfooniaorkestri kunstiline juht, 10 aastat seisis ta muusikalise juhina Prantsuse Rahvusorkestri ees. Pärast seda sai temast Tōkyō Sümfooniaorkestri muusikaline juht, ta on olnud kümme hooaega Philadelphia Orkestri muusikadirektor. Herbert von Karajan kutsus 20. eluaastates Dutoit’ dirigeerima Viini Rahvusooperisse. Sellest alates on ta juhatanud Covent Gardeni Kuninglikus Ooperimajas, New Yorgi Metropolitani Ooperis, Berliini Saksa Ooperis, Rooma Ooperis ja Buenos Airese Teatro Colónis. Maailmarändurina, keda on motiveerinud kirg ajaloo, arheoloogia, poliitikateaduse, kunsti ja arhitektuuri vastu, on Charles Dutoit reisinud läbi 196 riiki. Hiljutisest intervjuust selgus, et ta on u 10 aastat tagasi külastanud turistina ka Eestit.