Collegium Musicale sai V rahvusvahelisel Harald Anderseni kammerkooride konkursil III koha

Kammerkoor Collegium Musicale naases 23.-24. septembril Helsingis toimunud kõrgetasemeliselt V rahvusvaheliselt Harald Anderseni kammerkooride konkursilt 3. kohaga. Konkursi võitis noortekoor Kamer Lätist.

Teise koha sai New Dublin Voices Iirimaalt ja kolmas koht anti lisaks Collegium Musicalele ka St: Jacobs Ungdomskör’ile Rootsist. Parimaks soome kooriks valis YLE Spira Ensemble.

“Oleme väga rõõmsad. Ennekõike oli soov teha hea esitus – selline, millega ka ise rahul oleme. Konkursiolukorras hakkavad mängima erinevad väikseimadki nüansid, see on nagu tippsport,” rääkis kammerkoori Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav. “Kuid spordis on selles mõttes lihtsam, et see, kes finišijoone esimesena ületab on võitja – koorilaulu hindamine on keerulisem ja subjektiivsem. Kuid arvan, et võidukoori osas oli žürii sel korral üsna üksmeelene – Läti noortekoori Kamer esitus finaalis oli tõesti suurepärane.”

Collegium Musicale kava sisaldas nii esimeses voorus kui finaalis eesti heliloojate loomingut – Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür, Veljo Tormis, lisaks kõlas koori esituses ka Schütz, Messiaen ja Rahmaninov. Kohustusliku loona esitasid kõik koorid Riikka Talvitie “Même mort (2002) III Mais je suis mort.

Kõiki esitusi saab järelvaadata siit: http://yle.fi/aihe/tapahtuma/2016/09/24/v-kansainvalinen-harald-andersen-kamarikuorokilpailu-international-harald

Kõrgetasemelist rahvusvahelist Harald Anderseni kammerkooride konkurssi on korraldatud aastast 2003 ja sellel võivad osaleda segakammerkoorid, kus on 16-40 lauljat, sh osaleda on lubatud ka professionaalidel. Konkurss on saanud nime soome kammerkoorimuusika edendaja Harald Anderseni (1919-2001) järgi. Lisainfo: http://www.uniarts.fi/harald-andersen-choir-competition-2016

Eestis saab kammerkoori Collegium Musicale kuulda juba esmaspäeval, 3. oktoobril kell 19 Tallinnas Kuluurikatlas toimuval koori 6. sünnipäevakontserdil.

Kammerkoor Collegium Musicale, tuli kokku 2010. aasta oktoobris dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega. Olulisel kohal on vanamuusika ja Eesti heliloojate teosed. Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (Soome), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Toomas Vavilov, Mihhail Gerts jt. ja orkestritega: Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester.

Viie tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. 2015. aastal osales koor neljal kõrgetasemelisel välisfestivalil Tšehhis, Poolas, Soomes ja Maltal. 2016. aasta on toonud koorile taas mitmeid festivale – Tallinna Rahvusvaheline Bachi festival, Tallinn Music Week, Mustjala muusikafestival, XXX Tallinna Rahvusvaheline Orelifestival, Pühalepa muusikafestival – ja kontserte, sh 30. oktoobril tuleb Eesti esiettekandele Tõnu Kõrvitsa “Stabat Mater” ja detsembris annab koor kolm kontserti koos Helsingi Barokkorkestri ja solistidega, dirigeerib Aapo Häkkinen (Soome).

Eesti Kooriühing tunnustas 2015. aasta alguses Collegium Musicalet teistkordselt „Aasta koori“ tiitliga, esmakordselt pälviti see tunnustus 2011. aasta tegevuste eest. Loe lisaks: www.collegiummusicale.ee

Foto: Kristel Üksvärav

cm_finaal_foto-k-uksvarav