Metropolitan Opera uuenduslik pale – Nico Muhly ooper “Two Boys“

21. oktoobril esietendus Metropolitan Operas Nico Muhly ooper „Two Boys“.  Ooper  on Metropolitan Opera, Lincoln Center teatri ning English National Opera ühistellimus. Ooperi aluseks on Craig Lucase libreto ning lavastab MET lavastustega kursis olevale eesti ooperihuvilisele tuttav Bartlett Sher. Ooperi aluseks on tõestisündinud traagiline lugu, mis toimus kümne aasta eest Manchesteris. Internetitutvusest alguse saanud loos vanem poiss peaaegu tappis noorema poisi. Ooperi Londoni esietendus toimus 2012. aasta kevadel.

The New York Timesi kriitiku Anthony Tommasini sõnul on maailmas vähe originaalseid heliloojaid ning  Muhly on tema sõnul oma hääle leidnud. Muhly muusikaline mõtlemine avaldub ooperis „Two Boys“. Tegemist on sünge, ambitsioonika ning innovatiivse lavateosega.

Muhly helikeelest on tunda Britteni, Meredith Monki, Steve Reichi, tema toetaja Philip Glassi ja isegi modernistide mõjutusi. Samas tõdeb Tommasini, et omapärane helikeel ei taga muusikadraama õnnestunud loomist. Väidetavalt ei suuda partituur edasi anda tegelaskujude vahelisi keerulisi suhteid.

32-aastane helilooja Nico Muhly on Metropolitan Opera ajaloo noorim autor, kellelt ooper on tellitud. Dirigent James Levine’i nelikümmend aastat väldanud ajastu jooksul telliti üldse kokku viis uut ooperit.

Nico Muhly on sündinud 1981. aastal Vermontis ning üles kasvanud Rhode Islandil Providence’s. Ta on õppinud Columbia Ülikoolis inglise kirjandust ning Juillardi Muusikakoolis Christopher Rouse’i ja John Corigliano käe all kompositsiooni ning tegutsenud Philipp Glassi assistendina.

Nico Muhly on kirjutanud muusikat Ameerika Balletiteatrile, Ameerika Sümfooniaorkestrile, Boston Popsile, Chicago Sümfooniaorkestrile, löökpillimängija Colin Curriele, kontatenor Iestyn Daviesele, pianist Simone Dinnersteinile, viiuldaja Hilary Hahnile, samuti kui Gotham kammerooperile, New Yorgi Filharmoonikutele, lisaks on ta teinud näiteks koostööd ansambliga Sigur Ros.

Decca plaadimärgi all on ilmunud Muhly koorimuusikat albumil  „A Good Understanding“, samuti teosed nagu „Seeing is Believing“ ja „Drink the Air Before Me“. Muhly on alates 2007. aastast tegev loomingulises koosluses Bedroom Community. Bedroom Community all ilmus 2012. aastal kolmeosaline „Drones“ koostöös pianist Burce Brubakeri, viiuldaja Pekka Kuusisto, viiuldaja Nadia Sirotaga.

Foto Robert Leeper Nico Muhly