Homme algab Oxfordis Arvo Pärdile pühendatud festival

18. novembril avatakse Oxfordis festival „Arvo Pärt…and a Littlemore“, mis on seni kõige suurem Pärdi loomingule pühendatud festival Suurbritannias. Ülikoolilinna eri paigus kuni 25. novembrini toimuval festivalil saab hinnatud interpreetide esituses kuulda mitme Pärdi teose Briti esiettekandeid.

Kontserdid toimuvad ülikoolilinna eri paigus: kaasatud on põneva arhitektuuriga kolledžihoonete kontserdisaalid, kirikud ning arthouse-kino Ultimate Picture Palace. Avakontserdi annavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Christopher Bowers-Broadbent orelil Tõnu Kaljuste juhatusel 1546. aastal kuningas Henry VIII asutatud Christ Church’i kolledži katedraalis. Kontserdil saab Suurbritannia esiettekande ka Arvo Pärdi uusim teos, 2021. aastal valminud „O Holy Father Nicholas“.


Festivalil astuvad üles ka teised tunnustatud kollektiivid nii Ühendkuningriigist kui ka mujalt maailmast: Raschèr Saxophone Quartet, viiuldaja Hugo Ticciati koos O/Modernt kammerorkestri ja solistidega, The Carice Singers ja teised.
„Festivaliga teeme sügava kummarduse Arvo Pärdile, Eesti kõige tuntumale kultuuriesindajale maailmas, kelle muusika kõnetab piiride üleselt ning on rasketel aegadel pakkunud palju lohutust. Festivali kava pakub publikule võimaluse avastada enda jaoks uut nii armastatud helilooja, eesti muusika ja muusikute kui ka Eestimaa kohta. Tegu on ambitsioonika projektiga, mille algselt soovisime ellu viia Arvo Pärdi 85. juubeliaastal, kuid siis nurjas meie plaanid pandeemia. Seda suurem on rõõm lõpuks Pärdi teoseid Oxfordis nautida,“ rääkis Eesti kultuuriesindaja Londonis Kersti Kirs.

Väga oodatud on ka Pärdi lastelaulude Suurbritannia esiettekanne Oxfordi lastekooride esituses. Peale Pärdi teoste tuleb ettekandele ka Galina Grigorjeva, Evelin Seppari, Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja teiste Eesti heliloojate looming. Kammerkontserdiga eesti muusikast esinevad tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Sten Heinoja, festivalil viibivad kohal heliloojad Galina Grigorjeva ja Evelin Seppar.

Koostöös Arvo Pärdi Keskusega pakub festival võimalust osaleda ka vestlustel ja filmilinastustel. Oma graafilist romaani Arvo Pärdist esitleb Joonas Sildre ning Arvo Pärdi Keskuse esindajad Anu Kivilo, Kristina Kõrver ja Aile Tooming tutvustavad vestlusringides nii Arvo Pärdi loomingut kui Arvo Pärdi Keskuse tegevust ja arhitektuuri. Eesti saatkond Londonis korraldab festivali raames oma pop-up saatkonna Oxfordis.

Festivali pealkiri „Arvo Pärt…and a Littlemore“ teeb kummarduse Pärdi huumorimeelele ja armastusele sõnamängude vastu, viidates ühtlasi tema 2000. aastal valminud teosele „Littlemore Tractus“. See on loodud nüüdseks pühakuks kuulutatud inglise kardinali John Henry Newmani (1801–1890) 200. sünniaastapäeva tähistamiseks. Teose esiettekanne toimus Oxfordi eeslinnas Littlemore’i kirikus ning festivali raames esitab Eesti Filharmoonia Kammerkoor selle teose Littlemore’i kogukonnale.
 
2016. aastal nimetati Arvo Pärt Oxfordi Ülikooli audoktoriks.
Festivali korraldaja on Music at Oxford koostöös Eesti saatkonnaga Londonis ning Arvo Pärdi Keskusega. Festivali patroon on Eesti suursaadik Ühendkuningriigis Viljar Lubi. Festivali toetavad Eesti kultuuriministeerium, välisministeerium, LHV pank ja Kultuurkapital.
 
Vaata festivali programmi lähemalt: https://www.musicatoxford.com/festivals/arvo-part/.