Hõimupäevadele saabuvad pärimusmuusikaansamblid

Pressiteade
14.10.2013

Sel nädalal saavad sügisesed hõimupäevad kätte tõelise hoo: Venemaalt, Soomest ja Ungarist saabuvad MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kutsel Eestisse folklooriansamblid, kes esinevad kümnetel kontsertidel pea kõikides Eesti maakondades.

Hõimupäevade peakülaliseks on tänavu Põhja-Soomest saabuv lummava häälega saami lauljatar Ulla Pirttijärvi koos ansambliga Ulda, kes esineb kontsertidega Sügisjazzi raames 16. oktoobril kell 19.00 Tartus Athena keskuses ja 18. oktoobril kell 19.00 Kumus. Ulla Pirttijärvi-Länsman on üks ehedamaid ja omanäolisemaid saami lauljaid, tema muusika põhineb iidsetel saami joigude sulandamisel kaasaegsesse helikeelde.

Tänavused hõimupäevad kolivad osaliselt tagasi oma traditsioonilisse kohta Kloostri Aita, kus on läbi aegade peetud toredaid soome-ugri rahvaste kontserte ja pidusid. Kloostri Aidas saab 16. oktoobril kell 20.00 jalga keerutada udmurdi-eesti tantsutoas, 18. oktoobril kell 20.00 laulda ja mängida koos Tallinna seto ansamblitega ning osaleda 17. oktoobril kell 20.00 Karjala õhtul ansamblite Sattuma ja Ponsi pikemal kontserdil.

Ansambel Sattuma, kus mängivad koos isad ja lapsed, esitab nii rahvalaule Karjala rikkalikust pärandist kui ka autorilaule, milles ühinevad traditsioon ja modernsus. Petroskoist on Eestisse saabumas teinegi noortepärane ansambel – vepslaste Noid, kes puhub elu sisse klubiõhtutele 17. oktoobril kell 21.00 Tartus Vilde kohvikus ja 18. oktoobril kell 21.00 Tallinnas KuKu klubis.

Soome-ugri rahvaste folklooripärandist saab ülevaate hõimupäevade peakontsertidel 17. oktoobril 18.00 Tartu ülikooli aulas ja 19. oktoobril kell 17.00 Tallinnas Mustpeade majas, kus astuvad üles pea kõik külalised: peale eelmainitute ka Baškortostani udmurtide Utšõ Nõl, komide Zarni An’, Tatarstani maride Lai Mardež, mokšade Paigonja ja Ungari rahvakunstiansambel Debreceni Népi Együttes. Lavale tulevad ka Eestis tegutsevad rahvusseltside ansamblid. Kontsert lõppeb tantsutoaga, kus saab ka publik kaasa lüüa.

Viljandi kontserdil 18. oktoobril 19.00 Pärimusmuusika Aidas esinevad udmurdid, komid ja marid. 17. oktoobril kell 18.00 on Viljandi kultuuriakadeemia muusikamajas veel saami õhtu koos ansambliga Ulda.

17. oktoobril kell 17.00 korraldab ersa kultuuriühing Sjatko koos Eesti Soome-Ugri Rahvaste Ühendusega kontserdi ja rahvarõivaste näituse avamise Tallinna ülikooli Astra majas. Sealgi esinevad karjalaste ja soomlaste ansamblid, setod ning kohalikud ersad.

Nagu alati, tuuritavad ansamblid ka mööda maakondi, kus nad esinevad koolides ja rahvamajades. Mulgimaale ja Saaremaale tulevad külla marid, Pärnumaale mokšad, Põlva- ja Võrumaale komid, Harjumaal ja Tallinna koolides esinevad udmurdid. Vepslasi oodatakse Ida- ja Lääne-Virumaal, karjalasi aga Valgamaal. Ungarlased esinevad Tartus, Narvas ja Paides.

Hõimupäevad kulmineeruvad laupäeval, 19. oktoobril, mis on alates 2011. aastast Eestis riiklik tähtpäev. Enne suurt hõimupäevade lõppkontserti korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus sel päeval kella 10–15 rahvusraamatukogus konverentsi „Soome-ugri rahvaste taasärkamisaeg ja hõimupäevad 25“. Esinejad meenutavad, millised lootused tärkasid eestlaste taasiseseisvumise ajal meie hõimurahvastes Venemaal ning kuidas Soomes ja Ungaris on toetatud keelesugulaste püüdlusi. Konverentsile on vaba pääs, kuid kuni 17. oktoobrini tuleb registreeruda aadressil fennougria@fennougria.ee.

Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast, et näidata üles solidaarsust sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel. Tänavu tähistavad hõimupäevad Eestis taasiseseisvusaja 25. juubelit.
Hõimupäevi toetavad kultuuriministeerium, hõimurahvaste programm, kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Soome Suursaatkond, Norra Suursaatkond, Ungari Instituut. Koostööpartneriteks Kultuuripärandi aasta 2013, Jazzkaar, Pärimusmuusika Keskus, Theatrum, Eesti Rahva Muuseum, Kinoliit ja veel mitmed organisatsioonid.

Hõimupäevad 2013: http://www.fennougria.ee/index.php?id=29596
Plakatid ja logod: http://www.fennougria.ee/index.php?id=29499

Lisateave:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Jaak Prozes, Kadi Raudalainen, Üve Maloverjan
6445119, 6445155, 644 9270
info@fennougria.ee