Tõnu Kõrvitsa „Sina oled valgus ja hommik“ on ajakirja Classica kuu plaat

Prantsuse klassikalise muusika ajakiri Classica (https://classica.fr/) valis septembrikuu plaadiks helilooja Tõnu Kõrvitsa „Sina oled valgus ja hommik“ (You Are Light and Morning / Sei la luce e il mattino) (ONDINE, 2020).

Teos on kirjutatud 2019. aastal, mil Kõrvits pälvis loominguliselt väga viljaka aasta eest Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia. Plaat oli ka Eesti Muusikaauhinnad 2021 nominent.

„Sina oled valgus ja hommik“ on kaheksaosaline tsükkel koorile ja keelpilliorkestrile. Selles on tekstidena kasutatud Itaalia poeedi Cesare Pavese (1908–1950) luuletusi, mille on valinud, järjestanud ja tõlkinud Doris Kareva.

Foto: Kristel Üksvärav

Kõrvitsa sõnul on teos justkui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele. „Seal on armastust looduse ja maa vastu, on väga palju igatsust, leina, kurbust, ilu ja nostalgiat. Aga sellest hoolimata on need tekstid täis elu ja voolavust ning mingit müstilist pulbitsemist ja tukslemist.”

Teose tellijad ja esmaesitajad on Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor dirigent Risto Joosti juhatusel. Maailmaesiettekanne toimus 16. juunil 2019. aastal. Muusika salvestati koostöös Soome plaadifirmaga Ondine ja plaat ilmus 2020. aastal.

Elavas ettekandes saab Kõrvitsa teost „Sina oled valgus ja hommik“ kuulata Tallinna Kammerorkestri, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Tõnu Kaljuste esituses 7. septembril Tallinna Jaani kirikus ja 8. septembril Viljandi Pauluse kirikus, septembris toimuvad kontserdid Itaalias Torinos ja Milanos.