Kolmapäeval, 16. juunil algab Tartus VIII Soome-Ugri rahvaste maailmakongress. Kammerkoor Collegium Musicale astub üles kongressi plenaaristungil ning õhtul kell 20 on kõik huvilised oodatud ringkäigule Toomemäel, kus esitatakse läbilõige Veljo Tormise suurteosest „Unustatud rahvad“. Reedel kell 17 toimub Elektriteatris vastvalminud dokumentaalfilmi „Unustatud rahvaste radadel“ esilinastus.
Toomemäe kontsert saab alguse Tartu Toomkiriku varemete juurest ja läbib eri kohti. „Kuna tegemist ei ole tavapärase kontsertettekandega, publik liigub kooriga kaasa, siis oleme selle ringkäigu nimetanud vabaõhu laulelduseks,“ rääkis Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav. „Liikumise idee ja juht on Margus Kasterpalu, retkel kõlab läbilõige kooritsükli erinevatest osadest.“
Helilooja Veljo Tormise kuueosaline kooritsükkel on loodud aastail 1970-1989 ning selle aluseks on läänemeresoome rahvaste laulud. Tsükli moodustavad “Liivlaste pärandus”, “Vadja pulmalaulud”, “Isuri eepos”, “Ingerimaa õhtud”, “Vepsa rajad” ja “Karjala saatus”.
Reedel, 18. juunil kell 17 Elektriteatris esilinastuv dokumentaal „Unustatud rahvaste jälgedes“ on valminudspetsiaalselt maailmakongressiks ja kaardistab kammerkoor Collegium Musicale reise Tormise muusikaga läänemeresoome rahvaste juurde.
88-minutilise teledokumentaali režissöör on Erle Veber, operaator Meelis Kadastik, toimetaja Ruth Alaküla. Seansi järel arutlevad folkloristid Madis Arukask ja Janika Oras.
Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja soome-ugri rahvastega koostööd edendav organisatsioon Fenno-Ugria käis 2017-2019 külas meie kuuel läänemere-soome sugulasrahval – liivlastel, vadjalastel, isuritel, ingerisoomlastel, vepslastel ja karjalastel, et laulda helilooja Veljo Tormise loodud ja nende samade rahvaste folklooril põhinevat kooritsüklit “Unustatud rahvad” ning leida üles nende laulude sünnilood. Film uurib rahvaste hääbumise ajaloolisi tagamaid ja püüab toetada meie hõimlasi oma kultuuri elushoidmisel.
EV100 välisporgammi kuulunud kontserdisari oli kingitus meie väiksematele hõimurahvastele Eesti sünnipäeva puhul, tutvustamaks Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetusena omakultuuri elushoidmisel.
Esimene teekond “Karjala radadel” viis koori Ida-Soome kaudu Valge Mere Karjalasse (Viena Karjalasse) ning selle lõppsiht oli soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi. Külastati ka aunusekarjalasi ja vepslasi Karjala Vabariigi lõunaosas ning ingerisoomlasi, vadjalasi ja isureid Leningradi oblastis. Lõpuks tehti retk liivlaste asualadele Läti Vabariigis.