Vaiksel laupäeval kõlab Pärnu Eliisabeti kirikus pisarateku​jund

Laupäeval, 19. aprillil kell 16 esitavad vioolamängija Iris Maidre-Aarvik ja organist Ines Maidre Pärnu Eliisabeti kirikus Pärnu Ooperi Musica Sacra  sarjas pisaratekujundil põhinevat muusikat.

Sõna ‘lachrimae’ tähendab ladina keeles pisaraid ning sümboliseerib kunstis tavaliselt valu ja kurbust. Kristlikus traditsioonis seostatakse pisaraid eelkõige vaikse laupäeva leinameeleoluga.

Muusikalises retoorikas oli laskuvatest helidest koosneval pisaratekujundil eriline tähendus. Kujund võis sümboliseerida ka ohkeid, kaebeid, surma ja leina. Langevate helide reale on üles ehitatud inglise renessansshelilooja John Dowlandi teose Lachrimae pavaan, mille alguse langev neljanoodiline motiiv on inspireerinud nii Jan Pieterszoon Sweelinckit kui ka Benjamin Brittenit looma uusi variatsioone. Pisaratemotiivil põhineb ka Tomaso Giovanni Albinoni kuulus Adagio.

Ines Maidre on üks tunnustatumaid eesti organiste, kelle tõlgenduses kõlavad ühtviisi meisterlikult nii varajane barokk, romantism kui ka tänapäeva muusika. Alates aastast 1992 elab ja töötab ta Norras Bergeni Muusikaakadeemia (Griegakademiet) dotsendina ning tegutseb ansambli Musica Celines klavessinisti-organistina.

Iris Maidre-Aarvik alustas klaveri- ja viiuliõpinguid Norras Bergeni Kultuurkoolis. Praegu on ta Oslo Barratt Due Muusikainstituudi üliõplane. Solisti, ansamblisti ja orkestrandina on ta esinenud paljudes riikides. Eelmise aasta novembris astus ta üles esimese täispika soolokavaga Barratt Due Muusikainstituudi kammersaalis.

Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

Fotol organist Ines Maidre

Ines Maidre_oreliga