Tänavune laulupidu oli läbi aegade osalejaterohkeim

Tänavune XXVI laulu- ja XIX tantsupidu oli läbi aegade osalejaterohkeim. Piletilevi esialgsetel andmetel külastas laulu- ja tantsupidu kolmel päeval üle 153 000 inimese. Enim väljastati pileteid ja kutseid pühapäevasele laulupeo kontserdile “Puudutuse aeg” – 67 000. Peo kunstilised juhid ja peo korraldajad tänavad kõiki osalisi ja pealtvaatajaid suurepärase peo eest. “See pidu puhastas inimeste hingi üle Eestimaa. See, mis on südames sügaval, sellel ei ole hinda, selle üle ei kaubelda, sellel ei ole hinda”, lausus Eesti Laulu- ja tantsupeo SA juhataja Aet Maatee.

“Mul on tohutult hea tunne, et ma olen sündinud Eestis, et ma räägin eesti keelt. Et ma saan anda ühe väikese panuse sellisesse asja nagu on laulupidu”, ütles laulupeo kunstiline juht Hirvo Surva. “Paremat asja, kui laulupidu, pole olemas”, lisas Surva.

“See pidu puhastas inimeste hingi üle Eestimaa. See, mis on südames sügaval, sellel ei ole hinda, selle üle ei kaubelda, seda hoitakse”, lausus Eesti Laulu- ja tantsupeo SA juhataja Aet Maatee.

Peo suurepärasele õnnestumisele aitasid kaasa ka pealtvaatajad, sest vaatamata väga suurtele rahvahulkadele, möödus peo nädalavahetus operatiivteenistustele rahulikult.

Laulupeokontserdi kava peegeldas meie aja mõtlemist, elu, inimesi ja väärtusi. Mõtleme ja küsime: kes me oleme ja millise jälje jätame endast järeltulevatele põlvedele?

Esinesid mudilaskoorid, poistekoorid, lastekoorid, meeskoorid, naiskoorid ja segakoorid ning puhkpilli ja sümfooniaorkestrid. Kavas oli palju uudisloomingut – esitusele tuli 14 selle laulupeo jaoks kirjutatud uudisteost, näiteks Pärt Uusbergilt, Tauno Aintsilt ning Tõnu Kõrvitsalt. Samuti oli kavas palju uusi seadeid. Kontserdi lõpus kõlas ühendkooride esituses nii selle peo nimilugu “Puudutus”, mille autoriteks on Kristiina Ehin
ja Tõnu Kõrvits, kui ka armastatud “Ta lendab mesipuu poole” ning “Mu isamaa on minu arm”.

Vahetekstideks mõtted olid David Vseviovilt, Mari-Liis Lillelt, Jaan Unduskilt, Fred Jüssilt, Tiia Järgilt, Marju Lauristinilt, Anu Raualt, Marju Lepajõelt, Valdur Mikitalt, Elmo Nüganenilt ning Arvo Pärdilt.

XXVI laulu- ja XIX tantsupidu kajastas pea 450 Eesti ja üle saja välisajakirjaniku.

Järgmine noorte laulu- ja tantsupidu toimub 2017. aastal. Viie aasta pärast, 2019. aastal möödub aga 150 aastat esimesest laulupeost ning toimub XXVI laulu- ja XX tantsupidu.

Fotol laulupeo kunstiline juht Hirvo Surva.  Foto autor: Kristel Üksvärav
IMG_4843