Täna algab XXVIII Haapsalu vanamuusikafestival

Täna algab 22.-25. juulini kestev Haapsalu vanamuusikafestival, mida hinnatakse omas žanris üheks kaalukamaks Eestis ning on köitnud paljude nimekate muusikute tähelepanu kogu Euroopas.
4 päeva jooksul astuvad üles selle žanri parimad tegijad erinevates koosseisudes ning vormides. Festivali avab kontratenor Terry Wey koos kooriga Voces Tallinn ning ettekandele tuleb G. F. Händeli oratoorium “Theodora”. 
23.juulil toob publikuni Reet Suka (traversflööt) ning Reinut Teppi (klavessiin) kontserdi “London 1765: Carl Friedrich Abel, Johann Christian Bach”. Lisaks Hollandist pärit Cappella Pratensise.
Laupäeval, 24. juulil esineb Jaani kirikus harfimängija Andrew Lawrence-King, kes  on maailma üks tunnustatumaid varajase muusika spetsialiste.  Jean Rondeau jThomas Dunfordi ühine plaat “Barricades” ilmus 2020. aasta kevadel ning sama muusika kõlab ka festivalil. 24. juuli lõpetatakse kell 22.30 kontserdiga “Õhtutee II”, mille toovad kuulajateni Taavi Kerikmäe ning Anna-Liisa Eller.
Pühapäeval esineb ansambel Floridante, kes toob publikuni kontserdi alapealkirjaga “Kuninglik kontsert” – aariad ja tantsud Versaille’ lossist ning festivali lõpetab Jupiter Ensemble, mi sündis lautomängija Thomas Dunfordi soovist koondada uue põlvkonna silmapaistvamaid muusikuid-soliste. Kontserdil tuuakse kuulajateni Bachi ja Vivaldi instrumentaalkontserdid — ajakiri “Gramophone” on nimetatud Jupiteri Vivaldi-albumit üheks aegade parimaks tuhandete sama helilooja salvestuste seast.
 
Festivali projektid toovad kokku Eesti muusikute koorekihi ja oma ala suurimaid meistreid kogu Euroopast — nende koostöös tahetakse elustada paljude sajandite muusikat ja pakkuda publikule unustamatuid elamusi. 13. sajandist pärit Haapsalu toomkirik on selleks võrratu paik, kontserdid toimuvad aga ka Haapsalu Jaani kirikus ja Lahe maja salongis. Festivali asutaja ja kunstiline juht on muusikateadlane ja dirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Siitan.