Täna algab kuues rahvusvaheline Pärnu Muusikafestival. Festivali avab külalisorkestrina Sinfonietta Riga Lätist, solistidena astuvad üles Berliini fiharmoonikute harfimängija Marie-Pierre Langlamet ning Orcestre de Paris sooloflötist Vincet Lucas. Avakontserti juhatab festivali kunstiline juht Paavo Järvi.
Selleaastane festival toob kokku üle 200 muusiku kõikjalt maailmas, 5 erinevat orkestrit ning rohkelt suurepäraseid soliste ja kammermuusikuid. Silmapaistvaimad on kindlasti 14. juulil üles astuv viiuldajanna Viktoria Mullova – Sibeliuse ja Tšaikovski konkursite laureaat ning kiidetud kriitikute poolt nii ühtaegu Bachi-interpretatsioonide kui ka innovatiivsete pop-džäss esituste eest. Festivali lõppkontserdil, 19. juulil on võimalus kuulda maailma ühte nõutumat vokalisti Matthias Goernet, kes on pälvinud nii neli Grammy nominatsiooni, ICMA auhinna ja alles hiljuti anti talle ka Diapason d’or arte.
Koostöös Eesti Interpeetide Liiduga toimub 12. juulil noorte eesti muusikute esitluskontsert. Seal astuvad üles hiljutine “Klassikatähed 2016” võitja Sten Heinoja (klaver), Johanna Vahermägi (vioola) ning Marcel Johannes Kits (tšello). “Kuna meie festivalil on palju välismuusikuid, agente ja ajakirjanikke, siis võtsime selle rolli, et seame fookusesse kolm eesti noorema generatsiooni interpreeti, kes on muusikutena juba palju korda saatnud ning ka rahvusvahelisel tasemel silma paistnud, et neil oleks võimalus ennast veel näidata ja uusi kontakte leida,” ütles festivali peakorraldaja Kristjan Hallik.
Järvi Akadeemia dirigeerimiskursustel osalevaid noori dirigente on võimalus laval näha kahel korral. 20 dirigenti, kes valiti välja üle 100 soovija hulgast kõikjalt maailmast alustasid maestro Neeme Järvi ja Arkadi Leituši käe all õpet juba Tallinnas 5. juulil, nüüd liiguvad nad kõik Pärnusse ning õpetajatega liitub ka Paavo Järvi. Orkestri ette astuvad nad 13. juulil, kus solistina astub üles Theodor Sink (tšello) ning 16. juulil suurejoonelisel Järvi Akadeemia lõppkontserdil, kus lisaks noortele dirigentidele juhatab ka Neeme Järvi. Solistina astub kontserdil üles Sten Heinoja, kelle esituses saab kuulda võimast Rahmaninovi klaverikontserti nr 2.
Pärnu Muusikafestivali visiitkaardiks on kujunenud festivaliorkester, mille mängutase ning koosmusitseerimise kirg on koosseisust teinud ühe arvestatavama orkestri maailmas. Seoses plaanitavate tuuride ja plaadistustega kannab orkester sellest aastast nime – Eesti Festivaliorkester (EFO). Orkestris on Eesti orkestrites töötavad interpreedid, välisriikides karjääri tegevad eestlased ning Paavo Järvi väljavalitud muusikud maailma juhtivatest orkestritest nagu Berliini fiharmoonikud, Londoni filharmoonikud, Orchestre de Paris, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Sinfonietta Riga ja Frankfurdi raadioorkester.
Paavo Järvi sõnul on Eesti Festivaliorkester üks paremaid orkestreid, mida ta juhatanud on. „See kvaliteet ei tulene ainult sellest, et kõik mängijad on tõesti erakordselt kõrgel tasemel, mängides maailma mainekamates orkestrites, vaid neile on omane ka missioonitunne – nad tahavad selles mängida,“ sõnas Järvi.
Eesti Festivaliorketser astub üles neljapäeval, 14. juulil ja pühapäeval, 17. juulil Pärnu kontserdimajas. Mõlemad kontserdid toimuvad Paavo Järvi juhatusel.
Üks ootatumaid kontserte on Pärnu Muusikafestivali Gala, mis toimub 15. juulil Pärnu kontserdimajas.
Pärnu muusikafestivali üks eesmärke on läbi aastate olnud esitada kõrvuti maailmaklassika teostega ka eesti muusikat ning tunnustada meie heliloojaid. 16. juulil toimuv Öökontserdil estitatakse ainult eesti heliloojate loomingut. Antud kontserdil toimub ka Jüri Reinvere Kahe flöödi kontserti esmaettekanne. Solistidena astuvad üles Maarika Järvi ning Monika Mattiesen, kes olid ka ühed teose tellimise initsiaatorid.
Pärnu Muusikafestivali külastab sel aastal rekordarv välisajakirjanikke – kohal on Euronews, BBC, Concerti Magazine, Klassisk Radio, Rheinische Post, Luister Magazine ja paljud teised. Pidevalt valib BBC ajakiri ka ühe muusikalise sihtkoha, kuhu soovitab lugejatel minna ning viimati oli selleks Pärnu – seda eeskätt just kõne- aluse festivali pärast. “Tundub, nagu Paavo Järvi esineks sõpradele ja see on täpselt see, mis üks festival olema peaks,” kiitis Oliver Condy BBC muusikaajakirjas. Euronewsi festivali kajastust näidatakse 20 korral kogu Euronewsi levialas, mis on rohkem 150 riiki üle maailma.
Eelmisel aastal väga menukad kontserdieelsed vestlused toimuvad Pärnu kontserdimajas neljal õhtul enne kontsertide algust (kell 19.00) ka sel korral.
11.juulil kell 19.00 – Järvi Akadeemia dirigendid. Dirigeerimiskursustest ja dirigenditööst vestlevad Andres Kaljuste, Edmar Tuul ning Jüri-Ruut Kangur.
14.juulil kell 19.00 – Mastaapne mõtlemine muusikas. Eesti heliloomingu ja heliloojate teemal vestlevad Märt-Matis Lill ning Erkki-Sven Tüür, kes olid ühtlasi ka välja antava Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia komisjonis.
16.juulil kell 18.00 – Rahmaninov ja Prokofjev. Miina Pärn tutvustab kavas olevaid teoseid ja heliloojaid ning vestleb kontserdil soleeriva pianisti Sten Heinojaga.
17.juulil kell 19.00 – EFO ja Harrison Parrott – muusika manageerimine maailmas. David Nice (The Arts Desk) vestleb EFO tuuride ning orkestrite manageerimise teemal Jasper Parrotti (HarrisonParrotti agentuuri juht), Andres Siitani (EFO manager) ning Florian Dondereriga (EFO kontsertmeister).
Kõik vestlused kestavad umbes 30 minutit ja toimuvad eesti keeles, välja arvatud pühapäeval, 17.07, mis toimub ingliskeeles. Vestlused on kontserdipublikule tasuta.
Traditsiooniline lastekontsert toimub 17. juulil kell 16.00 Ammende villas, kus tulevad ettekandele Arvo Pärdi lastelaulud.
Lisaks muusikale saab koostöös Pärnu Filmifestivaliga 12. – 16. juuli hommikutel kell 9.30 nautida spetsiaalset muusikadokumentaalide eriprogrammi. Linastused toimuvad Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.
Foto: Kaupo Kikkas