Sven Grünbergi legendaarne „OM“ jõuab elavas esituses kontserdisaalidesse

Sel nädalal toob Eesti Kontsert Tartu ja Tallinna publiku ette Sven Grünbergi legendaarsel albumil „OM“ kõlava muusika. Esimest korda jõuab plaadile salvestatud looming kuulajateni elavas esituses.

Sven Grünbergi album „OM“ ilmus 1988. aastal ning pakkus seitse aastat varem ilmunud esikalbumi „Hingus“ järel omajagu sensatsiooni. Nüüd, mitukümmend aastat hiljem, võib selle neljaosalise suurteose paigutada julgelt kodumaiste tippalbumite hulka. Et mõista kogumiku ainulaadsust, tuleb kaevuda praegustele elektronmuusikutele muinasaegsena tunduvatesse 1980. aastatesse.

„Pean ütlema, ma ei arvanud, et need plaadid saaks kunagi üldse lavale jõuda. Tol ajal valitses võib-olla tänasele kuulajale raskesti tajutav stuudioajajärk. Toonane elektroonika võimaldas juba igasuguseid uusi lahendusi, eriti seoses naturaal- ja akustiliste pillidega. Tänu mitmerealisele salvestusele oli võimalik neid stuudios kokku panna ja tulemus kõlas tollel ajal ennekuulmatult ja uudselt,“ vaatas Sven Grünberg tagasi „OMi“ valmimise ajale.

Grünberg mäletab, et 1980. aastate stuudiotehnika arenes tohutult kiiresti. Sellest annavad aimu tema albumid „Hingus“ ja „OM“, mis on mõneti küll sarnased, kuid salvestustehniliselt väga erinevad. „„Hinguse“ plaati tehes oli võimalik kasutada ainult kaheksarealist salvestust, aga „OMi“ ajal oli juba 24 rida. See on väga suur erinevus, eriti kvaliteedi osas. Eks ma olin „OMi“ ajaks juba ise ka palju elukogenum, uurinud, õppinud, lugenud ja tegutsenud mitmes vallas. Kõik need asjaolud mõjutasid üsna oluliselt selle plaadi saamislugu,“ meenutas Grünberg. Kogumikul kohtub kuulaja ka noore Grünbergi elutraagikast vormunud loominguga. „Selleks ajaks olid minu elus toimunud väga dramaatilised pöörded. Mu mõlemad vanemad surid 1984. aastal ja see mõjutas mind väga tugevalt. Plaadil on lugu pealkirjaga „Lahkumine“, mis ongi pühendatud minu ema Maili Grünbergi ja isa Harald Grünbergi mälestusele,“ ütles Grünberg.

Sven Grünberg usub, et kuigi „OMi“ ilmumisest on möödas 35 aastat, sobib see muusika ka praegusesse aega hästi. „Ma arvan, et muusika võtab igal ajal ja ajastul mõnevõrra erineva kuju. Mäletan, et juba siis, kui olid minu esimesed autorikontserdid ansambliga Mess, üritasin ma kontsertide ajal teisi muusikuid mõnevõrra üllatada mingisuguste ootamatustega, et käivitada inimestes loomingulisust. See on mulle alati meeldinud. Samas ma arvan, et muusika on seda vägevam, mida rohkem ta kannatab kõiksuguseid muudatusi. Oluline on, et teose põhiline selgroog ja iva jääks alles,“ ütles Grünberg.

Sven Grünbergi „OMi“ muusika kõlab Tartus Vanemuise kontserdimajas reedel kell 19. Tallinnas Estonia kontserdisaalis saab seda kuulda laupäeval kell 19, kontserdist teeb ülekande Klassikaraadio. Grünbergi muusikat esitab Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ansambel, kontserdi valguskunstnik on Priidu Adlas.