Suure Reede kontserdid Pärnus ja Tallinnas: eesti ja poola heliloojate muusika

Neljapäeval, 29. märtsil kell 19 Pärnu kontserdimajas ja reedel 30. märtsil kell 17 Tallinna Jaani kirikus toimuvatel Suure Reede kontsertidel kõlab põneva kombinatsioonina kõrvuti eesti ja poola kaasaja heliloojate muusika. Esitavad Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja NFM Leopoldinum kammerorkester Poolast, Wroclavist. Dirigeerib Endrik Üksvärav. Kontsertidega tähistatakse nii Eesti kui Poola 100. sünnipäeva.

Kavas:
Szymański. „In Paradisum“ (Eesti esiettekanne)
Górecki. „ Szeroka woda“ („Veteväli“) (Eesti esiettekanne)
Kõrvits. “Stabat Mater“
Górecki. “Kolm pala vanas stiilis“
Tüür. Reekviem

Tõnu Kõrvitsa ”Stabat Mater” on loodud Suurbritannia koori ”The Sixteen” tellimusel ja nende poolt ka esmaesitatud (2014). Teose esiettekanne Eestis kõlas kammerkoor Collegium Musicale esituses (2016). Erkki-Sven Tüüri ”Reekviem” on selle kava mõtteline keskpunkt.

Kontserdi korraldab Eesti Kontsert ja see toimub koostöös Adam Mickiewiczi Instituudiga poola süvamuusikat tutvustava programmi “Polska Music” raames. Dirigent Endrik Üksvärava poolt koostatud kava esitatakse sama koosseisuga lisaks Eestile septembris ka Poolas – kõrgetasemelisel ja tunnustatud festivalil Wratislavian Cantans.

NFM Leopoldinum orkester on tegutsenud juba üle 30 aasta ning saavutanud tunnustatud positsiooni, olles heaks kiidetud ka kriitikute poolt. Nad on tuntud oma läbipaistva kõla ja muusikute pühendumise poolest. Leopoldinumi prioriteediks on väljapaistvate 20. saj heliloojate muusika. 2017. aastast on orkestri kunstiline juht viiulda ja ja dirigent Joseph Swensen. Orkester on kontserte andnud Euroopa suurimates saalides (Barbican Hall, Berliini ja Viini Konzerthaus, Tivolis kontserdisaal Kopenhagenis) ja tähtsaimatel muusikafestivalidel Hollandis, Saksamaal, Luksemburgis, Prantsusmaal, Portugalis, Belgias ja Poolas. Orkester on tihedas koostöös ka poola heliloojatega ning nad on tihti ka nende teoste esmaesitajad.

Endrik Üksvärav (s. 1980) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja dirigeerimisklass) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva dirigeerimisklass); ta on õppinud ka trompetit (Aavo Ots) ja metsasarve (prof Kalervo Kulmala). 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale, mis on tema dirigeerimisel pälvinud seitsme tegevusaasta jooksul kolm korda Aasta koori tiitli. Üksvärav on osalenud Neeme Järvi, Jorma Panula, Eri Klasi, Paavo Järvi, Anders Eby ja Ervin Ortneri meistriklassides.
2012. aastal alustas Üksvärav lauluõpinguid Haagi Kuninglikus Konservatooriumis, 2014. aastast magistriõppes. Tema õppejõududeks olid tunnustatud lauljad Peter Kooij, Michael Chance ja Jill Feldmann. Viimaste aastate jooksul on Üksvärav astunud regulaarselt solistina üles nii Eestis kui ka Hollandis. Lauljana on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Franz Brüggen, Daniel Reuss, Tõnu Kaljuste, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstra, Peter van Heyghen, Hidemi Suzuki, Tan Dun, Simon Carrington jt. Dirigendina on ta juhatanud Corelli barokkorkestrit, Klaaspärlimäng Sinfoniettat ja Eesti Sinfoniettat, samuti mitmeid projektkoosseise. 2017. aasta kevadel tegi ta debüüdi Hollandis Madalmaade Kammerkoori ees, 2018. aasta veebruaris toimusid Üksvärava dirigeerimisel Hollandi profikoori Cappella Amsterdami eesti muusika kavaga kontserdid, sh Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja Arvo Pärdi teoste Hollandi esiettekanded.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale (www.collegiummusicale.ee) on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõkrvits jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool.
Koor on teinud koostööd dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Gianluca Marciano (Itaalia), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Darrel Ang (Singaur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt. Samuti orkestrite ja ansamblitega: Helsingi barokkorkester, Rascher Saxophone Quartet, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester.
Koori seitsme tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür.

2017. aasta tõi koorile 48 kontserti, sh 21 kontserti kuues välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Venemaal ja Soomes. Üheks aasta tähtsündumuseks oli kindlasti Lera Auerbachi „72 Angels“ Eesti esiettekanne koos maailmas tunnustatud Rascher Saxophone Quartetiga. Eesti heliloojatest esitati enim Veljo Tormise loomingut.
2018. aasta veebruaris toimus kontsertreisi Liibanoni, kus osaleti kõrgetasemelisel Al Bustan festivalil ning märtsis kõlas Collegium Musicale esituses Arvo Pärdi teose “Aadama itk” Kreeka esiettekanne Ateenas ja Thessalonikis. Suvel ootab koori ees teine “Unustatud rahvaste” retk Venemaale – seekord isurite, vadjalaste, vepslaste ja ingerlaste juurde, samuti Lätti liivlaste radadele. Tulekul on ka kontserdid Hispaanias, Soomes ja Poolas, samuti kontserdid rahvusvahelisel koorifestivalil Europa Cantat, Erkki-Sven Tüüri ja Rudolf Tobiase kooriloominguga kontserdid Hollandi dirigendi ja endise Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigendi Daniel Reussi dirigeerimisel, kontserdid C. Kreegi loominguga koostöös jazzmuusik Jaak Sooäärega jpm.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011).
Koori tegevust toetab Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinna linn. Koori suuremad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja Klassikaraadio.

Lisainfo: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choidcollegium