Konkurss “Noor helilooja 2018”: julgus katsetada väljaspool traditsioone

Selgunud on “Noor helilooja 2018” seitse nominenti, kelle hulgast valitakse 10. aprillil välja laureaat, kes saab uudisteose tellimuse Eesti Muusika Päevad ja rahvusvahelise nüüdismuusika suursündmuse World New Music Days 2019 programmi.

Konkursi “Noor Helilooja” eesmärk on anda andekatele noortele heliloojatele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja tippheliloojatelt. Konkursile esitatud teostest teeb oma valiku heliloojatest koosnev zürii – Märt-Matis Lill, Kristo Matson, Ardo-Ran Varres ja Liisa Hirsch. Teise vooru pääsenud töid esitletakse elavas ettekandes lõppkontserdil, kus valitakse zürii ja publiku lemmikud.

Kokku laekus konkursile 24 tööd, mis on võrdväärne eelmistel aastatel esitatud teoste arvuga. Nende hulgas leidus ka teoseid ebatavalistele või ebatraditsioonilistele koosseisudele. “Näiteks on kirjutatud teos keelpillikvartetile ja neljale valgusmetronoomile, teine põnev koosseis on tšello, vokaal ja 6 häälestatud veiniklaasi,” rõõmustas konkursi korraldaja Kristo Matson noorte loomingulise lähenemise üle. Samas ei ole noored heliloojad unustanud traditsioonilisi pille, muusikat on loodud klaverile, kanneldele, saksofonile, akordionile ja löökpillidele. 

Võitjat ootab ees teose tellimus Eesti Muusika Päevad / ISCM World New Music Days in Estonia 2019 aasta festivali programmi, mida kannab rahvusvahelisel nüüdismuusika suursündmusel ette professionaalne, oma ala parim Eestis tegutsev muusikakollektiiv. Eriauhinnad paneb välja Loomelabor, Eesti Muusika Päevad ja konkursi partnerid.

Teise vooru pääsesid  Astra Irene Susi kahe teosega “Õhku” akordionile ning “Tuba” vokaalile ja klaverile, Marta-Liisa Talvet teosega “Kirjutan su nime” tšellole, klaverile ja elektroonikale, Kristjan Kannukene teosega “Hingeldamine” keelpillikvartetile ja 4 valgusmetronoomile, Juuso Salonen teosega “Paskalakkitango” keelpillikvartettile, Adena Anton teosega “Mõte” häälele, klarnetile, tšellole ja 6 häälestatud veiniklaasile, Anna-Margret Noorhani teosega “Process of Immersion” 2 trompetile, flüügelhornile, tromboonile ja tuubale

“Noor helilooja 2018” finaalkontsert toimub teisipäeval, 10. aprillil kell 18.00 H. Elleri nim Tartu Muusikakooli Tubina saalis.

Info konkursi tingimuste kohta on leitav siin.