„Spartacus“ avab Moskva Suure Teatri balletiülekannete hooaja

PRESSITEADE
Forum Cinemas AS
17.10.2013

Sel pühapäeval, 20. oktoobril jõuab otseülekandena Moskva Suure Teatri lavalt Forum Cinemas kinoekraanidele üks selle balletimaailma esitrupi tähtteoseid – „Spartacus“, mis on tohutu publikumenu toel püsinud Suure Teatri repertuaaris juba peaaegu pool sajandit.

Aram Hatšaturjani kontrastiderohkele muusikale loodud balleti sündmustik leiab aset Vana-Roomas, kus mässumeelse orja Spartacuse eestvedamisel puhkeb ebainimliku kohtlemise all kannatavate gladiaatorite ülestõus.

Rahvusooper Estonia omaaegse esitantsija ja balletipedagoogi Viesturs Jansonsi sõnul on Moskva Suure Teatri balletiülekanne kindlasti kultuurielamus, millest nii balletigurmaanidel kui balletikunstiga äsja tutvust tegijatel tasuks osa saada.

“Venemaa balletitraditsioon on maailmas ainulaadne. Tänased ja kunagised balletiartistid on seal kõrgelt austatud ühiskonnategelased, kes on selle positsiooni saavutamiseks teinud varajasest noorusest ränkrasket tööd oma tehnika, ekspressiivsuse ja emotsionaalsuse treenimiseks. Kui Venemaa ülivaliv ja kriitiline balletipublik on „Spartacusest“ endiselt lummatud, võib ka Eesti publik elamuses kindel olla,“ ütles Jansons. Pühapäeval linastuvas etenduses tantsivad Suure Teatri balletitrupi esisolistid Mihhail Lobuhhin (Spartacus), Vladislav Lantratov (Crassus), Svetlana Zahharova (Aegina) ja Anna Nikulina (Phrygia).

Jansonsi hinnangul teeb Suure Teatri lavastuse eriliseks see, et balletitrupi kunstilise juhi ning legendaarse ballettmeistri Juri Grigorovitši koreograafia on kujundanud pea kõik loo osalised omanäolisteks karakteriteks. „Grigorovitš on loonud igale tegelaskujule oma liikumise ja tantsukeele, mis nõuab artistilt lisaks tantsuoskusele ka
näitlejameisterlikkust. Kuigi loo keskmes on mõnevõrra ebatraditsiooniliselt sotsiaalsed konfliktid ning mehed nende konfliktide keerises, ei puudu sellest ka
armastuslugude lüürika ning kaunid duetid naisosatäitjatega,“ kirjeldas lavastust Jansons, kes on oma ajal ka ise „Spartacuse“ balletis roomlaste liidri Crassuse rolli esitanud.

Moskva Suure Teatri balletitrupp toob sel hooajal kinodesse kokku kuus lavastust. Lisaks hooaega avavale monumentaalsele „Spartacusele“ kuuluvad klassikalistest ballettidest uue hooaja programme ka Pjotr Tšaikovski imeline „Uinuv kaunitar“ ja eksootiline „Korsaar“. Uuemast repertuaarist on esindatud Balanchine´i lühiballettide kollaaž „Kalliskivid“,
Honoré de Balzac’i romaanil põhinev „Kaotatud illusioonid“ ja Šostakovitši loodud muusikaga jazzilik „Kuldajastu“.

Hooaega avava “Spartacuse” otseülekanne leiab aset pühapäeval, 20. oktoobril kell 18.00 Tallinnas, Coca-Cola Plazas, Tartu kinos Ekraan ja Narva Astris.

Lisainfo ja piletid: http://www.forumcinemas.ee/Event/299810/?dt=20.10.2013
Moskva Suure Teatri uus hooaeg Forum Cinemas kinodes http://www.forumcinemas.ee/Events/ballet/
Moskva Suure teatri kodulehekülg http://www.bolshoi.ru/en/