Saaremaa ooperipäevade peakülaliseks on Ukraina rahvusooper

Tänavuste, järjekorras seitsmendate Saaremaa ooperipäevade peakülaliseks on Ukraina rahvusooper – 1867 aastal loodud trupp, mis juba Vene Impeeriumi aegadel tõusis Moskva ja Peterburi esindusteatrite kõrval kolmandaks maailmamainega ooperimajaks. Saaremaa ooperipäevad toimuvad 20.-27. juulil.

Täna esitleb Eesti Kontsert Kuressaares Meedla kojas 2014 aasta Saaremaa ooperipäevade kava. Pressikonverentsil osalevad sel puhul spetsiaalselt Eestisse saabunud Ukraina rahvusooperi dirigent ja peakoormeister Bogdan Plish, Saaremaa  ooperipäevade kunstiline juht Arne Mikk ning Eesti Kontserdi direktor Jüri Leiten.

Saaremaa Ooperipäevade festivaliprogrammist  leiame ooperiklassika kullafondi kuuluvad ooperid Verdi “Don Carlos”  ja Bellini “Norma” aga ka ukraina algupärandi, Mikola Lisenko “Natalka Poltaavast” –  rahvaliku sisuga ooperi, mis esietendus 1889. aastal ja on ülima populaarsuse tõttu repertuaaris tänaseni.

Teater Vanemuine toob Saaremaale kaasa uuslavastuse –  Dmitri Bertmani lavastatud ajaloolise versiooni  Tšaikovski „Jevgeni Oneginist”.

Loomulikult ei puudu kavast Ooperigala, mille tähtedeks Ukraina rahvusooperi solistide kõrval on Lilli Paasikivi ja Koit Soasepp Soome rahvusooperist, Vassili Gerello Peterburi Maria teatrist, Ain Anger Viini rahvusooperist, Annely Peebo jt.

Esmakordselt on ooperipäevade kavas meistrikursused. Arne Miku sõnul on eriti rõõmustav Ain Angeri soov kodusaarel noortele lauljatele oma kogemusi jagada.

„Koos Matti Peloga on nad otsustanud korraldada 4-5 päevased meistrikursused täiesti uues paigas – just vahetult enne seda avatavas Nasva kultuurikeskuses“ lisas Mikk.

Talvine ooperipäevade esitlus tähistab traditsiooniliselt piletite eelmüügi algust, kuid ka tänavu on pileteid talvisele eelmüügil pakkuda kaugeltki mitte kõikidele etendustele. Juba kolmandat aastat suvel, ooperipäevade ajal toimunud eelmüük, oli ülimalt edukas. Omaniku on leidnud üle 2000 pileti, välja müüdud on Mozarti „Reekviem“ Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses, õnneks on lisakontserdi jaoks aeg juba leitud.

Eesti Kontserdi juhi Jüri Leiteni sõnul on huvi piletite vastu olnud tänavugi erakordselt suur. „Nädal tagasi käisime Saaremaa ooperipäevi tutvustamas Peterburi reisikorraldjatele ning lisaks varasemale suurele huvile Soome lahe põhjakaldalt, on lähiajal loota ooperipäevade piletite suuri müüginumbreid just Peterburist.“ kinnitas Leiten.