Rootsi sopran Nina Stemme taas kodupubliku ees

Rootsi Kuninglikus Ooperis esietendub 30.novembril Richard Straussi ooper “Salome”. Esietendusel ja terve detsembri kuu laulab nimiosa tunnustatud rootsi sopran Nina Stemme. Ristija Johannes osas on austerlasest bass-bariton Josef Wagner. Kuninglikku õukonnakapelli juhatab Lawrence Renes ja esietendusest teeb otseülekande Rootsi raadio SR/P2

“Salome” lavastajale Sophia Jupitherile on tegemist ooperidebüüdiga, varasemalt on ta pälvinud tunnustust draama lavastustega Stockholmi Linnateatris ja Oslo Rahvusteatris. „Minu jaoks sisaldab Salome midagi sügavat ja inimlikku, nagu kõik klassikud. See hõlmab perekonda ja valikuid, mida teeme,“ rääkis Sofia Jupither. Esimest korda kõlas Salome Rootsi lavalaudadel juba 1908. aastal.

Rootsi sopran Nina Stemme särab nii Euroopa ja Ameerika lavadele ning on laulnud sellistes ooperimajades nagu Vienna State Opera, Semperoper Dresden, Zürichis, Teatro San Carlo Naples, Gran Teatre del Liceu Barcelona, Metropolitan Opera New York ja San Francisco Opera.

Intervjuu Nina Stemmega

Sinu tööpõlluks on kogu maailm ja astud üles suurtel lavadel, mis tunne on tulla koju Stockholmi ja siin laulda?
See on suurepärane, tunnen ennast eriliselt teretulnuna, kui tulen siia Stockholmi ooperisse. See, et laulan palju mujal, teeb kodus laulmise ekskulsiivseks nii minu enda kui publiku jaoks. Loomulikult on tore olla kodus ja teha siin tööd. Siin saan ma kombineerida perekonnaelu lauluga viisil, mis üheski teises kohas võimalik ei ole.

Milline on Stockholmi/Rootsi publik võrreldes teiste ooperimajadega?
Publiku reaktsioonid Rootsis on tagasihoidlikumad kui mitmetes teistes maades, mis teeb selle muidugi veelgi suurepärasemaks, kui rootsi publikule tõesti meeldid.

Oled teinud Salome rolli ka varem, mida seekordse lavastuse puhul kõige rohkem ootad?
On huvitav töötada koos Sofia Jupitheriga, kui ta teeb oma debüüti ooperilavastajana. Tema varasemad draamalavastused, mida olen näinud, on mulle väga meeldinud. See on ühtlasi esimene kord, kui teen Salomed naislavastajaga.

Kas Sul on unistusterolle, mida sa veel teinud ei ole?
Elektra,  Kundry, kunagi tulevikus loodan teha ka Färberini rolli Straussi ooperist „Die Frau ohne Schatten“. Ka Bartóki muusika on mulle väga südamelähedane.

Allikas: Kungliga Operan

SALOME_20131118_CT0735_3600