Pühalepa muusikafestivalil kõlavad Tüüri ja Panufniku esiettekanded

III Pühalepa muusikafestival toimub 15.-17. augustil Hiiumaal, Pühalepa kirikus. Festivali keskmes on vanamuusika ja kaasaja heliloojate looming. Kolme päeva sisse mahub viis omanäolist ja kõrge tasemega kontserti, sh Erkki-Sven Tüüri a cappella kooriteose „Missa brevis“ esiettekanne.

„On sümboolne ja rõõmustav, et see Erkki-Sven Tüüri uus teos kammerkoor Collegium Musicale esituses esmakordselt just Hiiumaal kuulajateni jõuab,“ ütles festivali kunstiline juht Endrik Üksvärav. Ta lisas, et festivali kava kokku pannes on ta püüdnud järgida sisemist häält ja pakkuda selliseid kontserte, mida ka ise rõõmuga naudib. „On rõõmustav, et kontserdid on kõnetanud paljusid neid, kes igapäevaselt sellise muusikaga kokku ei puutu.“

Üksvärava sõnul on Pühalepa festivali puhul tegemist teatud mõttes nišifestivaliga „Nii vanamuusika kui kaasaja loomingu nautijaid on lihtsalt vähem, kui näiteks folgi või popi kuulajaid. Samas annab iga festival meile võimaluse publikut juurde kasvatada – need, kes on saanud elamuse tulevad uuesti ja kutsuvad ka sõbrad-tuttavad kaasa. Festivali üheks märksõnaks on kindlasti väga heal tasemel kontserdid ja esitajad.“

Tänavuse festivali avakontserdi annab reedel, 15. augustil kell 18 Eesti Filharmoonia Kammerkoor kavaga „Laulud Hiiumaalt“. Dirigeerib Heli Jürgenson.

Laupäeval, 16. augustil kell 14.30 astuvad publiku ette ETV telekonkursi „Klassikatähed“ kaksikutest võitjad Marcel Johannes Kits (tšello) ja Katariina Maria Kits (viiul).
Kell 16 pakub festivali külastajatele suurepärast vanamuusikat kõrgbarokki viljelev ansambel Floridante, koosseisus Meelis Orgse (barokkviiul), Saale Fischer (klavessiin), Tõnu Jõesaar (gamba) ja Ele Raik (oboe).
Päeva viimane kontsert algab kell 18 ja kannab pealkirja Panufnik ja Tüür. Siis astuvad publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor, pianist Peep Lassmann, kauaaegne Sibeliuse akadeemia õppejõud metsasarve virtuoos Kalervo Kulmala ja tenor Endrik Üksvärav. Nende esituses kõlab Eesti esiettekandena Suurbritannia helilooja Roxanna Panufniku teos „Generation of Love“ (2009). Samal kontserdil on ka teine esiettekanne – kammerkoor Collegium Musicale esituses Erkki-Sven Tüüri verivärske kooriteos „Missa brevis“.

Traditsioonilisel Hiiumaa muusikute kontserdil esineb seekord Hiiumaa juurtega pereansambel Ulmus Domini. Tegemist on Kuusalu kirikuõpetaja Jaanus Jalakase perega, kes hiidlastele juba ammu tuttav. See on ühtlasi festivali viimane kontsert ja toimub pühapäeval, 17. augustil kell 12.30

Festivali ajal pakub kohaliku toitlustaja kontsertide vahel kehakinnitust. Lastega peredel on võimalus jätta lapsed kontserdi ajaks batuudile hullama.

Festivali piletid on müügis Piletilevis ja saadaval ka koha peal. Neile, kes plaanivad külastada mitut kontserti tuleb soodsam soetada festivali pass. Festivali piletimüügi tulu annetavad korraldajad Pühalepa kiriku orelifondi.

Festivali korraldajad on MTÜ Kerema Kultuurikoda ja MTÜ Collegium Musicale. Festival toimub koostöös Pühalepa vallavalitsusega.

Festivali toetajad on Eesti Kultuurkapital, Pühalepa vald, Digiprint, Hiiumaa Sõprade Selts, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Liviko, MuusikaElu.

Festivali kohta jagab jooksvalt infot ning hoiab kätt ettevalmistuste pulsil Facebooki leht.

Täpne kava ja lisainfo festivali kohta siit

Fotol: Pühalepa festivali kunstiline juht Endrik Üksvärav ja helilooja Erkki-Sven Tüür 2013.a Pühalepa muusikafestivalil

Endrik Üksvärav ja Erkki-Sven Tüür_Pühalepa festival 2013