Preucili muusikakooli keelpilliorkestri suvekontsert

Pühapäeval, 25. juunil kell 18 rõõmustab Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas kõiki suvise kontserdiga Preucili muusikakooli keelpilliorkester USA-st. Kontsert on TASUTA!

Preucili muusikakoolis (Preucil School of Music) omandab muusikalist haridust üle 750 õpilase ja töötab 38 õppejõudu. Preucili kool loodi 1975. aastal ja seal õpetatava hariduse aluseks on Suzuki meetod – viiuliprogramm, mille lõi 1963. aastal emeriitdirektor Doris Preucil. Kui Doris 1997. aastal pensionile jäi, sai direktoriks Sonja Zeithamel. Õppekavasse kuuluvad keelpilli-, klaveri-, laulmis-, harfi- jaflööditunnid, teooria, pedagoogika, ansamblimuusika loomine ja väikelaste muusikalise hariduse programm. Kool asub kahes erinevas kohas. Peamine koolilinnak, Iowa City huviväärsus, asub 1900. aastal ehitatud Tšehhoslovakkia Hallis (Czechoslovakian Hall). Preucili muusikakooli põhjapoolne linnak ja väikelaste muusikalise hariduse keskus Morris asuvad uues hoones, mis ehitati 2002. aastal.
Iowa City on keset põlde asuv kultuuriparadiis, mis paikneb 200 miili Chicagost läänepool. Selles Iowa ülikooli kodulinnas elab 62 000 kohalikku, kellele lisandub 29 000 üliõpilast. Preucili kooli keelpilliorkestrisse (Preucil School String Orchestra, PSSO) kuulub 75 õpilast vanuses 11–18 ja see on kooli viiest õppeorkestrist kõige edukam. Keelpilliorkester on andnud palju kontserte USA Kesk-Lääne osariikides, samuti esinenud rahvusvahelistel õpetajate konverentsidel ja riigitelevisioonis. 1991. aastal alustas PSSO vähendatud koosseisus rahvusvaheliste kontserditurneedega. Nende esimene turnee viis neid Saksamaale, Tšehhoslovakkiasse, Ungarisse ja Austriasse, kus orkester võitis esimese koha Viini rahvusvahelisel noorte muusikafestivalil keelpilliorkestrite kategoorias. Järgmised kontsertturneed toimusid Inglismaal 1994. aastal, Saksamaal (1997), Itaalias (2001), Tšehhi Vabariigis, Ungaris ja Austrias (2005), veel kord Austrias (2009) ning Hiinas (2013).

Orkestri 2017. aastal toimuvaks turneeks soovitas dr David Puderbaugh, Iowa ülikooli kooriõpingute abiprofessor, tungivalt Balti riike. Dr Puderbaugh ja tema koorimuusika rühmad on Balti riikides palju reisinud ja ta ülistas selle piirkonna ajaloolisi rikkusi, ainulaadset kultuuri jaerinevate kunstiliikide tunnustamist.

PSSO noored liikmed ootavad põnevusega, et musitseerida kaunites ajaloolistes paikades ja külastada rohkeid vaatamisväärsusi Leedus, Lätis ja Eestis.

Dirigent Anthony Arnone on Iowa ülikooli muusikakooli tšelloõpingute aseprofessor ja tegutseb Preucili muusikakooli Iowa Citys asuvas teaduskonnas, kus ta õpetab ja praktiseerib dirigendina. Anthony Arnone on pärit Hawaiilt Honolulust, muusikaalase bakalaureusekraadi sai ta Uus-Inglismaa muusikakonservatooriumist, kus ta õppis koos Colin Carriga. Ta lahkus enne õpingute lõppu San Francisco konservatooriumist, kus ta õppis koos Bonnie Hamptoniga, et võtta vastu töökoht filharmooniaorkestris Orchestré Philharmonique Nice’is. Prantsusmaal jätkas ta oma õpinguid koos Paul ja Maude Tortelier’ga. Magistrikraadi orkestrijuhtimises omandas ta Wichita osariigi ülikoolis. Anthony Arnone on töötanud koos paljude tänapäeval tuntud kooriansamblite ja artistidega. Kontserdid on teda viinud üle kogu USA ja Euroopa, kus ta on esinenud sooloartisti, koorimuusiku ja dirigendina. Anthony Arnone’i salvestused Albany ja VAI-gaon saanud palju tunnustust juhtivates muusikaajakirjades ning klassikalise muusika veebilehekülgedel.