Peterburi tippmuusikud esinevad Tallinnas ja Haapsalus

Peterburi tippmuusikud annavad reedel, 6. detsembril kell 19 kontserdi Tallinna Jaani kirikus ning laupäeval, 7. detsembril kell 17 Haapsalu Toomkirikus. Kontserdid kuuluvad „Advendiaja muusikaõhtute“ sarja. Kontserdil kõlavad barokiajastu muusika tõelised šedöövrid.

Neevalinna muusikutegrupi liider, viiuldaja Maria Safarjants, on nii isa kui ema poolt armeenia päritolu ja on ka varem paaril korral Haapsalus ning mujal Eestis esinenud.

Sel korral tuleb Maria Safarjants Eestisse koos oma heade muusikutest kolleegidega, kelleks on pianist-klavessinist Sergei Urõvajev ning oboekunstnik Aleksei Golovin, sümfooniaorkestri „Kapella Tavritšeskaja“ solist. Koos esinetakse Konstantinovski orkestri 12-liikmelise kammerkoosseisu saatel.

Kontserdi repertuaaris on barokiajastu muusika tõelised šedöövrid: Antonio Vivaldi „Aastaajad“ ja tema Oboekontsert, Johann Sebastian Bachi kontserdid klaverile ja orkestrile d-moll ja f-moll, Tomaso Albinoni Oboekontsert, Georg Friedrich Händeli Klaverikontsert F-duur. Kõik need suurmeistrid elasid ühel ajal, 17. sajandi lõpust 18. sajandi keskpaigani.

Kõik instrumentaalkontserdid esitatakse sellele muusikale parimini sobiva kammerliku keelpilliorkestri saatel. Kontserdikülastajad saavad osa suurepärastest ettekannetest, arvestades juurde veel meie sakraalhoonete akustilist omapära.

Maria Safarjants on saanud hariduse Leningradi Konservatooriumist, õppides seal niisuguste kuulsuste juhendamisel, nagu Mihhail Vaiman, Maria Karandašova, Mihhail Gantvarg (praegune Peterburi konservatooriumi rektor), seejärel täiendas ta ennast Boriss Gutnikovi juures ning ka Moskvas Igor Bezrodnõi käe all. Ta esineb palju solistina ja orkestritega, kuus aastat oli ta Orchestra Internazionale d’Italia kontsertmeister ja solist, kodulinnas juhib mitut festivali ning mängib kuulsas Sankt Peterburgi Trio’s. Tänavu suvel tähistab tema festival „Sankt Peterburgi paleed“ oma 20. aastapäeva.

Pianist Sergei Urõvajevi tuntuimaks õpetajaks oli Leningradi Konservatooriumi omaaegne legendaarne rektor Pavel Serebrjakov. Ta eelistab mängida kammeransamblites, osaleb Sankt Peterburgi Trio koosseisus, samuti klavessinistina Konstantinovski orkestri esinemistel ning on tõeline multiinstrumentalist.

Oboekunstnik Aleksei Golovin on Peterburi konservatooriumi järel lõpetanud ka Verdi nimelise konservatooriumi Itaalias Milanos, ta on Saksamaal Stuttgarti (2006) ning Itaalias Petritoli (2008) puhkpillikonkursi laureaat.

Konstantinovski