2011. aasta veebruaris avatud Peterburi Jaani kirik oli kuni viimase ajani ebakindla juriidilise staatusega. Kolm aastat väldanud õiguslikud protsessid nii Venemaal kui ka Eestis on jõudnud lõpule ning käesoleva aasta märtsist on Peterburi Jaani kirik ametlikult ja täievoliliselt Eesti riigi valduses. Selle on teinud võimalikuks Eesti riigi esindaja, Sihtasutuse Eesti Kontsert ja juriidilises ning kanoonilises mõistes Venemaal registreeritud Ingeri kiriku alluvuses oleva Peterburi Jaani koguduse vahel allkirjastatud kasutusleping, mis annab Jaani kiriku 49 aastaks Eesti Kontserdi haldusesse.
Täna Estonia Talveaias toimunud pressikonverentsil esinedes rõhutas EV välisminister Urmas Paet, et Jaani kiriku taastamine oli oluline ajaloolise võlakohustuse tasumisel kiriku püstitanud põlvkondade ees. “Tegemist on ajalooliselt väga olulise eestlaste kogukonnaga Peterburis ja ka kultuurilises mõttes on Jaani kiriku tähtsust raske üle hinnata,“ lisas Paet.
Eesti Evangeelse Luterliku kiriku peapiiskop Andres Põderi sõnul on pühakoja taastamine vaimses mõttes väga mitmetahuline töö – kultuuriline, ajalooline, arhitektuurne aga ka vaimulik ettevõtmine. “Ma tahaks tänada Aivar Mäed, kes ka kõige raskematel hetkedel suutis kõiki osapooli inspireerida,“ ütles Põder.
Ehituslikus mõttes kandis Jaani kiriku taastamise juures kõige suuremat riski ja raskust toonane Facio ehitus. Tänasel pidulikul pressikonverentsil kirjutati alla ehitise üleandmise akt Riito Ehituse juhatuse esimehe Toomas Trompi ja Eesti Kontserdi direktori Jüri Leiteni vahel.
Jüri Leiteni sõnul on Jaani kirik Peterburi rikkalikus kultuurielus oma kindla koha leidnud ja muutunud kohalike muusikaringkondade jaoks oluliseks sündmuspaigaks. “Kohalike elanike vene keelde on siginenud käibefraasina eestikeelne sõnapaar “Jaani kirik“,“ kinnitas Leiten.