Oktoobri lõpus toimub neljandat korda muusikafestival Üle Heli

25.kuni 28. oktoobrini toimub heliüleste tasandite muusikafestival Üle Heli. Käesoleval aastal on festivali teemaks „vertikaalhorisont”, mis jätkab möödunud aastal alustatud heli ja ruumi temaatika käsitlemist aja ehk muutusi loovate sündmuste tasandil. Üle Heli 2018 on justkui portaal minevikust tulevikku. Meenutatakse eelmisel kümnendil tegutsenud leibelit Ulmeplaadid ja 90ndate lõpus alustanud sündmustesarja Müsteerium, kuid samal ajal vaadatakse tulevikku tähistades Üle Heli leibelina tegutsemise algust ja MIM stuudio ruumides helikunstile keskenduva uue Resonart Stuudio avamist. Uutest plaatidest tulevad esitlusele Galaktlani ja Andres Lõo albumid ja väliskülalisi on oodata Itaaliast, Prantsusmaalt, Venemaalt, Ukrainast ja Rumeeniast. Üle Heli partnerfestivaliks on sel aastal 20. – 28. oktoobrini toimuv Nu Performance festival.

Festivali avapäeval 25.oktoobril tähistatakse endise MIMstuudio ruumides installatsiooni “Europa” avamise kaudu helikunstile keskenduva uue Resonart Stuudio sündi . Ka festivali järgnevatel päevadel avatud oleva heliinstallatsiooni uurimisobjektis on Jupiteri kaaslane Europa. Samal õhtul toimub Kanuti Gildi SAALIS festivali avakontsert “Eksperimendid horisondiga”, mis tähistab Üle Heli tegevuse algust leibelina, jätkates uuel moel Ulmeplaatide poolt eelmisel kümnendil alustatut. Leibeli esimesteks väljaanneteks on Ulmeplaatide arhiivimaterjalide põhjal loodud uudsilooming ja järg kunagi ilmunud Veljo Tormise töötluste albumile „Laulu jäävuse seadus”. Kontsertõhtul esinevad nende albumitega seotud muusikud Tanel Paliale, Joel Tammik, Mihkel Tomberg, Holger Loodus, Juhan Vihterpal, Aivar Tõnso ja visuaalid loob Tencu. Sündmuse nimetus “Eksperimendid horisondiga” on viide Ulmeplaatide tegevust saatnud taotlusele avardada senikuuldud kõlamaastikku ja soovi tuua kauged tavatasandil kättesaamatud kohad kuulaja kujutlusulatusse.

Teise päeva sündmused on koondunud Erinevate Tubade Klubisse, kus õhtut alustav Borgese labürintlikust ajakäsitlusest inspireeritud installatiivne audiodraama “Hargnevate helide aed” avab meeled edasistele Üle Öö kontserdielamustele unenäolisest kulgemisest kuni öiste tantsurütmideni. Õhtu elava muusika osa juhatab sisse Andres Lõo ambientplaadi “Unemana” esitluskontsert. Edasi jätkub õhtu tõusvas tempos Itaaliast pärit Tommaso Pandolfi võimsatest meloodiamassiividest tulvil sooloprojekti Furtherset saatel. Õhtu kulminatsiooniks on High Wolf’i ja paljude teiste nimede all tuntust kogunud Maxime Primault oma uuema aja projektiga Black Zone Myth Chant, mida on kirjeldatud kui Sun Ra kohtumist Dj Screw´ga. Öö lõpetab kodumaine psy-ambient-techno-trad trio Oopus (Mari Meentalo, Johannes Ahun ja Aleksander Sprohgis).

Kolmanda päeva õhtul toimub ARS´i projektiruumis kohtumine Nu Performance festivaliga, kus osalevad Laivi oma performatiivse moeinstallatsiooniga “Mystifying Mundane” ja digitaalse heliga nii loomingulisel kui ka akadeemilisel tasandil tegelev George Stanciulescu ehk Blypken Rumeeniast. Õhtu jätkub Üle Heli klubiööga Naganagas, mis kulgeb trajektooril Kiiev – Tallinn – St. Peterburg. Naganaga sõbralikus keskkonnas kohtuvad nende piirkondade värvikamad klubielektroonikud ja tõestavad, et värsked tuuled võivad puhuda ka sealt, kust me neid pole harjunud ootama. Peterburist pärit Flaty on hetkel üks avatuma käekirjaga klubimuusikaprodutsente, kes on avaldanud muusikat artistinimede ja leibelite all nagu AEM Rhythm Cascade, Wrong Water, Dada Ques, Gost Zvuk, Udacha jne. Ukraina helikunstnik Nikolaienko on tuntud kui väga kvaliteetse ja hinnatud Muscut Recordsi eestvedaja. Samal õhtul toimub ka Galaktlani uue albumi “En Garde” esitluskontsert ja plaadimuusikat valivad  Techstrada & Satiina ning Viktor “Ilmajaam” Vinogradov.

Pühapäeval pannakse kõlama Üle Heli 18 ja Nu Performance festivali ühised lõpuakordid Anija mõisas, kus leiab aset Müsteerium XX, sündmuste sari, mis tähistab oma 20ndat aastat. Lavale astuvad juba eelnevatel päevadel esinenud Black Zone Myth Chant ja Nikolaienko alternatiivsete eeskavadega ja lisaks 6000 Miljööväärtuslikku Ala Vee All, Islandi päritolu Ruxpin ja Algorütmide liikme Mihkel Tombergi uus sooloprojekt Wondering O. Lisaks kontsertkavale ehitab Oliver Kulpsoo mõisa kunstituppa spetsiaalselt selleks õhtuks valgusinstallatsiooni.

Toetjad ja partnerid: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, Kultuuriministeerium, Resonart Stuudio, Nu Performance festival, Kanuti Gildi SAAL, Erinevate Tubade Klubi, Naganaga.