Muti tutvustab klassikalist muusikat noortele vangidel

Dirigent Riccardo Muti on alates 2010. aastast külastanud korduvalt vanglat, et edastada sõnumit – klassikaline muusika ei ole ainult rikaste pärusmaa, kirjutab Krystyna Slivinski väljaandes Chicago Tribune.

Viimati kohtus Muti noorte naisvangidega Warrenville’s Illinoisi Noortekeskuse raamatukogus. Noored naised ei olnud varem kuulanud klassikalist muusikat ega külastanud ooperiteatrit.

Muti alustas kohtumist sõbraliku ja lugupidava tervitusega ning suhtles kuulajatega nii itaalia kui ka inglise keeles. Sekundite jooksul leidis ta noortega ühise keele.

“Viimasest kohtumisest on mul meeles tüdruk, kes soovis minuga abielluda. Kas ta on siin ?” küsis Muti ning seltskond puhkes lõbusalt naerma ja mitmed tõstsid käed püsti.

“Braavo,“ sõnas Muti.

Kohtumisel selgitas Riccardo Muti noortele Shakespeare’i ainelist Verdi ooperit “Macbeth”.

“Meie lastele ei ole eriti palju itaalia ooperitraditsiooni tutvustatud,“ sõnas Chicago Storycatchers Theatre kunstiline juht Meade Palidofsky, kes aitab kinnipidamisasutuses välja valida neid noori, keda oleks vaja aidata kirjaliku eneseväljenduse ning näitlejameisterlikkuse osas.

Muti selgitas noortele, et äärmiselt tähtis on kõigepealt õppida lugu tundma. Seejärel loeti koos sünopsist ning siis jõudis järg muusika kätte. Muti saatis lauljaid klaveril. Kõige elavamat vastukaja pälvis sopran Simge Büyükedes, kelle kõrgete nootide aegu katsid nooremad oma kõrvad kätega. Muti küsis, et kas teile ei meeldi see muusika? Ning seejärel mängis neile vahelduseks Chopini klaveriloomingut.

Sterlingust pärit 18-aastane kinnipeetav sõnas, et ta ei teadnud varem ooperist midagi, aga talle oli teada, et Muti on dirigent. Ta kavatseb alles hoida Muti autogrammiga fotot.

Kohtumise lõpus innustas Muti noori tüdrukuid küsimusi esitama. See äratas noorte seas suurt huvi. „Kui palju sa teenid? Kas sa oled kunagi kedagi Warrenville Juvinile Correctional Institutekuulsat kohanud? Kas lauljad oskavad peale itaalia keele mõnes muus keeles ka laulda? Kust Muti pärit on?

Sama projekti raames pakutakse noortele võimalust ka kohalikku teatrit külastada ning mõned neist saavad kuulata ka Chicago Sümfooniaorkestri proovi.

Originaal artikkel siit