Mingo Rajandi Quintet “To Be!”

Mingo Rajandi andis oma kvintetiga 14. augustil välja esimese albumi “To Be!”. Helilooja ja kontrabassimängija Mingo Rajandi kvintetis mängivad armastatud eesti jazzmuusikud lauljatar Liisi Koikson, kitarrist Marek Talts, pianist Joel Remmel ja trummar Ahto Abner, kes on ka albumi kaasprodutsent.

Albumi seitsmest loost kolm on eestikeelsed ja neli ingliskeelsed. Tekstide autoriteks on nii kaasaegsed poeedid Hollie MacNish ja Jan Kaus kui ka klassikud Debora Vaarandi, Fernando Pessoa, William Blake ja Janis Rainis. 

Mingo Rajandile omaselt on albumi helikeel helge ja meloodiline, tantsulisemad rütmid ja ekstaatilised gruuvid vahelduvad minimalistlikult õhuliste avaruste ja eleegiliste helipilvedega. Muusika on seikluslik, lüüriline, enamjaolt väljakomponeeritud materjali vahele mahuvad ka mõned kirglikud improvisatsioonid. See muusika ei järgi jazzikaanonile omaseid vormeleid, vaid üllatab oma avatusega ja on täis ootamatuid pöördeid. Kõik muusikalised atribuudid on aga suurte küsimuste teenistuses: miks kõik on nagu on? Mis on see, mis silmale nähtamatuks jääb?

“Kuna muusika on minu jaoks alati dialoog — kaasmuusikutega, publikuga, ümbritseva maailma ja ajaga, siis soovin oma albumi muusikat teiste inimestega jagada lootes, et nemad mulle omakorda midagi tagasi peegeldavad. Minu eesmärk pole oma veendumusi kellelegi peale suruda. Pigem soovin maailmaga jagada oma nägemust ja pakun välja võimaluse minuga kaasa mõelda,” kirjeldab Mingo Rajandi.

“Minu eluhoiak on olnud alati pigem teha, kui mitte teha; pigem katsetada ja põruda, kui üldse mitte julgeda. Seepärast on plaadi nimi seotud täiel rinnal olemise ja elamisega.Mängida just nende muusikutega on tohutu õnn ja privileeg. Need on inimesed, kes mind inspireerivad nii loomingus kui elus. Usalduse ja sõpruse pinnalt suudame koos luua ekstaatilisi rännakuid argimaailmast välja- ja ülespoole.”

Album “To Be!” ilmub digitaalsena ja on leitav kõigist voogedastusplatvormidest.