Kõik Arvo Pärdi klaveriteosed esmakordselt ühel plaadil

Silmapaistval noorel pianistil Tähe-Lee Liivil ilmub 11. novembril debüütalbum Arvo Pärdi kogu klaveriloominguga. Hõbedasele kettale salvestatud muusika on loodud või seatud klaverile enam kui poole sajandi vältel, aastatel 1958–2010. Albumi nimilugu „Diagrammid“, mis on esimene aleatooriline teos Eesti muusikas, on sel korral esile tõstetud nii tähenduslikult kui ka helikandja kujunduses. Kronoloogiliselt järjestatud teosed annavad suurepärase pildi helilooja stiili muutumisest, liikumisest neoklassitsismist ja modernismist läbi lapsemeelse siiruse kuni tintinnabuli-stiili ülima täiuseni.

„Tähe-Lee Liivi debüütalbumi ilmumine on mitmes mõttes tähelepanuväärne sündmus. Ta on esimese pianistina toonud ühele plaadile kokku kõik Arvo Pärdi sooloklaveriteosed ja klaveriduod, tehes seda nooruslikult värske pilgu ja loomingulise energiaga. Julgen uskuda, et see plaat avab noorele pianistile veel palju uksi ka rahvusvahelises mõõtkavas,“ sõnas Arvo Pärdi Keskuse nõukogu esimees Michael Pärt.

Tähe-Lee Liiv: „Olen väga tänulik koostöö eest Arvo Pärdi muusikasse süvenemisel Arvo ja Nora Pärdile ja Arvo Pärdi Keskusele.”

Autor Kaupo Kikkas

Vaatamata oma noorele eale on Tähe-Lee Liiv jõudnud saada pianismialast koolitust paljudes väärikates muusikaakadeemiates Eestis, Soomes, Itaalias, Inglismaal ja Saksamaal. Tema muusikalist maailmapilti on aidanud kujundada Ivari Ilja, Dmitri Alexeev, Andràs Schiff, Dmitri Baškirov, Daniel Barenboim, kui nimetada vaid mõningaid. Tähe-Lee Liivi konkursivõite pole võimalik loendada ühe käe sõrmedel, ent erilist esiletõstmist väärib tänavune I preemia mainekal rahvusvahelisel Emilia ja Elsa Gubitosi konkursil Itaalias.

Teostes kahele klaverile on kaastegev Marrit Gerretz-Traksmann, üks tunnustatumaid Arvo Pärdi klaverimuusika interpreete Eestis.

Autor Kaupo Kikkas

Estonian Record Productionsi (ERP) väljaantav CD „Diagrams“ jõuab esmakordselt muusikasõpradeni Arvo Pärdi Keskuses toimuval kontserdil laupäeval, 11. novembril – päeval, mil Tähe-Lee tähistab oma 20. sünnipäeva. Plaadiesitluskontsertide sari jätkub 3. detsembril Viimsi Artiumis ja 16. detsembril Tartu Jaani kirikus.

Plaadi helirežissöör on Tanel Klesment, kujundaja Angelika Schneider. Debüütalbumi väljaandmist toetasid Reet ja Väino Kaldoja ning Eesti Kultuurkapital.