ECM annab välja Arvo Pärdi autoriplaadi „Tractus“

10. novembril ilmus mainekalt plaadifirmalt ECM Arvo Pärdi autoriplaat „Tractus“, millel helilooja uuemat loomingut esitavad Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning sopran Maria Listra. Dirigent Tõnu Kaljuste käe all on plaadile jõudnud mitu uut seadet ja esmasalvestust. Arvo Pärdi ja legendaarse ECMi produtsendi Manfred Eicheri pikas koostöös on uus väljaanne juba seitsmeteistkümnes helilooja autoriplaat.

Dirigent Tõnu Kaljuste on albumile koondanud Arvo Pärdi teosed, milles ühendub koori ja keelpilliorkestri koloriit. Need teosed on sündinud viimase paarikümne aasta jooksul, moodustades läbilõike helilooja uuemast loomingust. Plaat on oma pealkirja saanud avateose „Littlemore Tractus“ järgi, mille aluseks olevad palvesõnad annavad kogu albumile häälestuse. See eluõhtu palve kutsub kuulajat kiirustavas maailmas peatuma, vaatama tagasi ning leidma endas rahu.

„Nüüd, kui Arvo Pärt on aktiivsest loometegevusest taandunud, vaatavad mulle noodiriiulitelt vastu tema teosed, mida me pole plaadistanud, aga millest oleme Arvoga viimastel aastatel juttu teinud. Need vestlused on olnud uute seadete ümber, või oleme meenutanud kunagisi esiettekandeid. Nendest see album koosnebki,“ selgitab albumi sündi Tõnu Kaljuste.

Just sellistes koosseisudes pole plaadile valitud teosed seni salvestuseni jõudnud. Kaljuste, kelle Pärdi muusika kogemustepagas mahutab rohkem kui 30 aastat ning kelle käe all on sündinud suur osa helilooja esiettekandeid ja esmaplaadistusi, täidab nüüd koos tema asutatud kollektiivide Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga selle lünga. Paljud neist seadetest on sündinud dirigendi initsiatiivil.

Esmasalvestuse leiab „Greater Antiphons“, mis koos teostega „Cantique des degrés“ ja „These Words …“ on saanud algse suure sümfooniaorkestrikoosseisu asemel kammerlikuma kõla. Albumile on jäädvustatud ka täiesti uus seade. Avaloos „Littlemore Tractus“ – mis esmalt sündis heliloojal koorile ja orelile ning olemas on ka versioonis suurele sümfooniaorkestrile pealkirjaga „Swansong“ – on Kaljuste kokku viinud koori ja kammerorkestri, tuginedes pigem kargema kõlaga algversioonile. Ka „L’abbé Agathon“ sopranile ja keelpilliorkestrile, „Vater unser“ Tõnu Kõrvitsa seades ning „Veni creator“ Pärdi enda uuemas seades pole varem plaadile jõudnud.

Salvestus toimus eelmise aasta veebruaris ja septembris Tallinnas Metodisti kirikus, helirežissöör on Tammo Sumera. Produtsent on ECMi looja Manfred Eicher, kelle aastakümnete pikkuses koostöös helilooja Arvo Pärdiga on uus väljaanne juba seitsmeteistkümnes helilooja autoriplaat.

Albumi juurde kuulub 44-leheküljeline buklet, mis sisaldab teoste tekste originaalkeeles ja ingliskeelses tõlkes ning esseesid Pärdi muusikast, mille autorid on Saksa muusikateadlane ja -kriitik Wolfgang Sandner ning Kai Kutman Arvo Pärdi Keskusest.

Esialgu ilmub album CD-kujul, kuid peagi on seda võimalik saada ka kahest plaadist koosneva LP-na.