Kammerkoor Collegium Musicale pälvis kolmandat korda Aasta koori tiitli

Eesti Kooriühingu aastapreemiate galal pälvis “Aasta koor 2017” tiitli Tallinnas tegutsev kammerkoor “Collegium Musicale”. Vaid seitsmeaastasele kollektiivile oli see dirigent Endrik Üksvärava juhtimisel kolmas kord olla „Aasta kooriks“ pärjatud. Ühtlasi on tegemist seni ainsa kooriga Eestis, kellele see au mitu korda osaks on saanud.

Olulisteks saavutusteks olid kooril 2017. aastal EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the Peoples Sing“ peavõit Helsingis Musiikkitalos, mida jälgis rekordiliselt suur auditoorium – üle 2 miljoni raadiokuulaja üle Euroopa. Samuti 2016/2017 hooaja kontserttegevus, mille raames andis koori 54 kontserti ja neist 23 Eestist väljaspool. Kõige enam esitati Veljo Tormise loomingut.

“Oleme kogu südamest tänulikud, et meie rahval oli (ja tegelikult jätkuvalt on) helilooja Veljo Tormis. Mõned aastad tagasi käisime kooriga Vigala kirikus laulmas, kohal oli ka Veljo Tormis ise. Veljo palvel laulsime enne kontserti tema vanemate haual. See oli tema jaoks väga oluline. Kui lõpetasime, ütles ta, et mäletagem siis neid, kes meid on hoidnud ja õpetanud.
Mäletada saab mitut moodi, saame kanda südames, saame rääkida ja laulda, kuid meil on veel üks suur soov, mida me kahjuks ise teostada ei saa. Soovime, et Tallinnas oleks Veljo Tormisele pühendatud väärikas koht – monument või pink või keskus. Sobiks see hästi Lauluväljaku lähedusse aga võib-olla ka mujale. Seoses sellega pöördume erinevate institutsioonide ja kogu koorirahva poole – palun teeme sellise väärika koha, kuhu saame minna nii ise kui viia Eesti külalisi, minna kooliklasside või kooridega. Minna ja rääkida, mida Veljo Tormis meile tähendab. Minna ja laulda. Minna ja mäletada,” ütles dirigent Endrik Üksvärav.

Kammerkoori Collegium Musicale aasta algas Bachiga ning selle suurepärase meistri loomingut kuuleb koori esituses aasta jooksul veelgi. Lisaks toob aasta koorile kõrgetasemelise koostööprojekti Poola NFM Leopoldinum kammerorkestriga, mille raames toimuvad kaks kontserti Eestis (29.03 ja 30.03) ja kaks EV100 välisprogrammi raames Poolas (septembris 2018) ning kus poola heliloojate kõrval tuleb ettekandele Tõnu Kõrvitsa „Stabat Mater“ ja Erkki-Sven Tüüri „Reekviem“.   Suvel jätkatakse eelmisel aastal alustatud EV100 retkega Veljo Tormise „Unustatud rahvaste“ aladele – sel aastal ootavad koori isurite, vepslaste, vadjalaste, ingerlaste ja liivlaste rajad.  Põnevusega ootab koor koostööd Hollandi dirigendi ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori endise peadirigendi Daniel Reussiga.  Tema juhtimisel esitatakse kahe Hiiumaa helilooja – Erkki-Sven Tüüri  ja Rudolf Tobiase – loomingut, tähistades seega Tobiase 145. sünniaastapäeva.

Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla. Suurimad koostööpartnerid on Eesti Kontsert ja Klassikaraadio.

Lisainfo koori kohta: www.collegiummusicale.ee ja www.facebook.com/choirhollegium