Pühapäeval, 7. veebruaril kell 17 saab Kadrioru kunstimuuseumis nautida tenor Endrik Üksvärava ja Jorma Tootsi (klaver) esituses romantismiajastu ühte olulisemat muusikateost – Franz Schuberti laulutsüklit “Talvine teekond”.
“Talivine teekond” koosneb 24 laulust, mis on kirjutatud helilooja kaasaegse poeedi Wilhelm Mülleri sõnadele.
“Laulutsükli minategelane on noor mees ning lauludes on palju kurbust, meeleheidet ja pettumust, kuid samas ka lootust, ootust ja igatsust,” ütles Endrik Üksvärav. “Need inimsuhetel põhinevad tunded ja teemad on jätkuvalt aktuaalsed ka tänapäeval. “
Särava tämbriga tenor Endrik Üksvärav on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja) ning omandanud samal erialal ka magistrikraadi (2011, Hirvo Surva). Õppinud lisaks trompetit ja metsasarve. 2010. aasta sügisel pani ta aluse kõrgetasemelisele kammerkoorile Collegium Musicale, mille dirigent ta ka jätkuvalt on. 2012. aastast õpib Endrik Üksvärav vanamuusika laulu Haagi Kuninglikus Konservatooriumis ning alates 2014. aastast magistriõppes. Tema õpetjateks on tuntud lauljad Peter Kooij, Michael Chance ja Jill Feldmann. Lauljana on ta teinud koostöös selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Paul Hillier, Daniel Reuss, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstre, Peter van Heyghen, Simon Carrington, Anssi Mattila, Hidemi Suzuki jt. Augustis 2013 laulis ta peaosa (Bernhard Schmidt) Dominy Clementsi ooperis “Valgustatud pimedusejünger”, dirigent Tõnu Kaljuste ja detsembris astus ta publiku ette Händeli armastatud teose “Messias” tenori solistina, dirigent Anssi Mattila (Soome). 2014. aastal astus ta koos oma õpetaja ja tunnustatud barokilaulja Peter Kooijga publiku ette Hollandis, Utrechti vanamuusikafestivalil ning 2015. aastal soleeris koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga kodupubliku ees Berliozi teoses „Reekviem“ (dir Tõnu Kaljuste). Endriku suurepärast esitust sai publik nautida ka Arvo Pärdi ning Robert Wilsoni suurprojektis „Aadama passioon“ (dir Tõnu Kaljuste), mis ühtlasi salvestati teosest valminud DVD-le. Mitmel aastal järjest on ta solistina üles astunud ka Nargenfestivali Pärdi päevade kontsertidel. Käesolev aasta algas Endrik Üksväravale V Tallinna Bachi festivaliga, kus ta rõõmustas kuulajaid tenori ja evangelistina Bachi “Jõuluoratooriumi” ettekandmisel.
Jorma Toots on klaverimängu õppinud Tartu H. Elleri nimelises Muusikakoolis ja Eesti Muusikaakadeemias, kus tema õpetajaks oli prof. Lilian Semper. Samas koolis omandas ta magistrikraadi kammermuusika alal ja täiendab end käesoleval ajal doktoriõppes, kus tema juhendajaks on prof. Matti Reimann. Jorma Toots on koos erinevate ansamblipartneritega edukalt osalenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel nii Eestis kui kaugemal. Kõige pikemaajalisem koostöö kestab klaveriduos koos pianistist abikaasa Ebe Münteliga. Jorma Toots on aktiivne ka improvisaatorina eksperimentaal- ja jazzmuusika vallas ning töötab lisaks interpreeditegevusele õppejõuna Tartu H.Elleri nimelises Muusikakoolis ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.
Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis. Viimaste aastakümnete jooksul on lossi peasaal pakkunud meeldejäävaid muusikaelamusi nii Tallinna elanikele kui arvukatele külalistele. Siinne muusika esitamise traditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse, kui musitseerimine oli igapäevase õukonnaelu lahutamatu osa. Lossis on üles astunud nii säravaimad eesti interpreedid kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud solistid ja ansamblid.
Kontsert kuulub Lossimuusika kontserdisarja, mis sai alguse 2014. aastal. Kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu. Korraldaja on Loovüksus MTÜ koostöös Eesti Kunstimuuseumiga.
Piletid 10/7 EUR. Saaadaval Piletilevist ja enne algust kohapealt.
Fotol: Endrik Üksvärav ja Jorma Toots.
Foto autor: Kristel Üksvärav