Gustav Ernesaksa 115. sünniaastapäeva galakontserdil antakse täna õhtul üle Eesti Rahvuskultuuri Fondi Gustav Ernesaksa allfondi stipendiumid. Tegemist on kõrgeima tunnustusega Eesti koorimaastikul. Tänavuse peastipendiumi pälvib helilooja ja dirigent Pärt Uusberg. Koorimuusika edendamise stipendiumi saab Marika Kuusik ning õppestipendium antakse Kristin Pintsonile. Kontsert ja pidulik auhinnatseremoonia toimub täna, 12. detsembril kell 19.00 Estonia kontserdisaalis.
Gustav Ernesaksa fondi nõukogu esimehe Aarne Saluveeri sõnul otsustas nõukogu tunnustada peastipendiumiga XIII noorte laulupeo kunstilist juhti, heliloojat ja dirigenti Pärt Uusbergi. Nõukogu tõi esile tema silmapaistvuse olulistes rollides kooriliikumise edendaja ja kooride asutaja, helilooja, arvamusliidri ja nüüd ka Laulupeo üldjuhina.
„Võib öelda et nii nagu Gustav Ernesaks oli nõukogude okupatsiooni poolt moonutatud ühiskonna rasketel aegadel kooriliikumise ja rahva mahasurutud vabaduspüüde vaim, siis tänases mitmetes kriisides vaevlevas maailmas kujunes Pärt Uusbergist kooriliikumise suurkuju, kelle hinges ja kätes olev kompass näitas noorele põlvkonnale laval ja kuulajaile Lauluväljakul teed XIII noorte laulupo „Püha on maa“ , võib ka öelda et valguse suunas,“ ütles Saluveer ning lisas: „Uusbergi erakordselt põhjalik ja pühendunud tegevus, siiras omanäoline loominguline otsing ja emakeele peeneid nüansse helidesse maaliv looming on saanud juba täna Eesti koorimuusika klassikaks. Mul on hea meel, et saame laulutaadi 115. sünniaastapäeval teda tunnustada Eesti koorimuusika kõrgeima tunnustuse – Gustav Ernesaksa fondi peastipendiumiga!“
Pärt Uusberg (36) on lõpetanud G. Otsa nimelise Tallinna muusikakooli koorijuhtimise eriala Heli Jürgensoni käe all. 2012. aastal lõpetas ta Eesti muusika ja teatriakadeemia heliloomingu erialal baakalaureuseõppe Tõnu Kõrvitsa juhendamisel. 2014. aastal omandas ta samas magistrikraadi prof Toivo Tulevi ja Tõnu Kõrvitsa juures ning 2018. aastal lõpetas magistriõppe kooridirigeerimise erialal prof Tõnu Kaljuste juhendamisel. Uusberg on juhatanud mitmeid koore ning olnud viljakas koorimuusika helilooja. Laulupidudel on tema looming kõlanud alates 2011. aastast, mil kavas oli tema pala “Nad vaatavad üksteise otsa” (P. Uusberg/ E. Enno). 2014. aastal olid laulupeo kavas tema kirjutatud teosed „Lauldes“ (P. Uusberg/ A. Ehin, L. Seppel-Ehin); „Muusika“ (P. Uusberg/J. Liiv) ja „Mis on inimene?“ (P. Uusberg/D. Kareva). Samal aastal juhatas ta autorina esmakordselt segakooride liigi kordusettekannet „Muusika“ (P. Uusberg / J. Liiv).
2017. aastal oli ühendkooride kavas tema teos „Õhtu ilu“ (K. Johanson, P.Uusberg / rahvaluule). 2019. aastal kirjutas ta spetsiaalselt juubelilaulupeoks ühendkooridele laulupeo kantaadi „Igaviku tuules“ (P.Uusberg/ K.-J. Peterson, J. Liiv, rhvl.), mida ka ise juhatas. 2023. aastal kõlas tema loomingust laulupeo kavas ühendkooride esituses laul „Valgust!“ (P. Uusberg / H. Runnel), uudislaul ühendkooridele „Kõige all“ (P. Uusberg / H. Runnel), puhkpilliorkestritele uudisteos „Lootuse laul“ (P. Uusberg).
Pärt Uusbergi on tunnustatud muuhulgas G. Ernesaksa fondi koorimuusika edendamise stipendiumiga (2014). Ta on pälvinud noore kultuuritegelase preemia, saanud Tartu Ülikooli Tänutähe ning samuti stipendiumi Ela ja sära.
Gustav Ernesaksa fondi koorimuusika edendamise stipendiumi pälvib Eesti Kooriühingu ettepanekul Eesti Meestelaulu Seltsi aastaid juhtinud Marika Kuusik pühendunud töö eest meeste- ja poistelualu arendamisel.
Gustav Ernesakas Fondi õppestipendiumi saab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ettepanekul EMTA magistriõppe 1. aasta üliõpilane Kristin Pintson.
Stipendiumid antakse üle täna, Gustav Ernesaksa 115. sünniaastapäeval, Estonia kontserdisaalis toimuval meeskooride galakontserdil. Kontsert algab kell 19.00. Lavale astuvad Meeskoor Sakala, Saaremaa meeskoor SÜM, Inseneride Meeskoor, Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor, Rahvusooper Estonia noormeestekoor ning Eesti Rahvusmeeskoor.
Kontsert toimub Eesti Kontserdi, Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Meestelaulu Seltsi ja Eesti Rahvuskultuuri Fondi Gustav Ernesaksa allfondi koostöös.
Gustav Ernesaksa Fondi asutasid 1993. aastal Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Eesti Kooriühing, Eesti Meestelaulu Selts, Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Fondi eesmärk on väärtustada koorimuusikat. Fond annab igal aastal välja Gustav Ernesaksa nimelise koorimuusika edendamise stipendiumi ja õppestipendiumi. Peastipendium määratakse igal üld- ja noorte laulupeo aastal. Stipendiumite väljaandmist rahastavad Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA ning Eesti Rahvuskultuuri Fond. Samas kutsub fondi haldusnõukogu üles ka kõiki koore ja koorilauljaid fondi tegevust annetustega toetama, et üheskoos valdkonna arendajaid toetada ja tunnustada.