Erkki-Sven Tüüri kooriteose “Missa brevis” Jaapani esiettekanne

Kammerkoor Collegium Musicale viibib 8. – 18. oktoobril kontsertreisil Jaapanis, kus antakse kokku viis kontserti ja tehakse Erkki-Sven Tüüri „Missa brevis“ Jaapani esiettekanne. Kooriga sõidab kaasa ka helilooja Erkki-Sven Tüür ning ETV 2-liikmeline võttegrupp.

Collegium Musiale osaleb Jaapanis X Karuizawa Rahvusvahelisel Koorimuusikafestivalil, mille kunstiline juht on helilooja ja dirigent Ko Matshushita. Lisaks kontsertidele teeb dirigent Endrik Üksvärav festivali raames Eesti muusika workshopi, tutvustades Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Erkki-Sven Tüüri loomingut ja meie laulupidude traditsiooni.

Karuizawa Rahvusvahelisel Koorimuusikafestivalil laulab Collegium Musicale Karuizawa St Pauli kirikus ja Ohga kontserdisaalis. 14. oktoobril antakse kontsert Saitama linnas Kawaguchi Lilia saalis ja 15. oktoobril sõidetakse Matsumuto linna, kus kontserdikohaks on Matsumoto Agata-no-Mori Bunka-Kaikan Hall. Kontserttuuri finaaliks on 16. oktoobril kell 19 kontsert Tokyos (Dojin Christian Church). Tokyo kontserdi korraldajad on Eesti saatkond Jaapanis ja Jaapani Eesti Sõprade Ühing. Tagasi koju jõutakse 18. oktoobril.

„Jaapanis tutvustame ja laulame Eesti heliloojate loomingut. Kavas on Pärt, Tüür, Tormis ja Tally. Tervituseks on meil kaasas ka kaks lugu Jaapani heliloojate sulest, “ rääkis dirigent Endrik Üksvärav. „Meil on väga hea meel, et meiega koos tuleb sellele reisile ka helilooja Erkki-Sven Tüür ja et Tokyo kontserdiga saame ühtlasi tähistada tema 55. sünnipäeva. Rõõmustav kokkusattumus on seegi, et just 15. oktoobril antakse Arvo Pärdile Tokyos üle Jaapani keisrikoja kõrgetasemeline tunnustus Premia Imperiale,“ ütles Üksvärav.

Kõrgetasemeline kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, olulisel kohal vanamuusika ja eesti heliloojate looming. Koori kõrge loominguline tase annab võimaluse esitada ka väga nõudlikku repertuaari.  Koor on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Andres Mustonen, Mihhail Gerts. Koor on pälvinud rahvusvahelist tuntust osaledes mitmetel kõrgetasemelistel konkurssidel ja festivalidel, sh 2013. aastal osaleti kõrvuti koos teiste Eesti tippkollektiividega Saksamaal Schleswig-Holsteini muusikafestivalil. Kontsertreisid on viinud koori veel ka kahel korral Itaaliasse, Prantsusmaale ja Karjala pealinna Petroskoisse. Koori 2. sünnipäevakontserdist tegi Klassikaraadio ülekande Euroraadio Põhja- ja Baltimaade kaasaja muusika sarja. Lätit esindas selles sarjas segakoor Latvija, Rootsist Eric Ericssoni kammerkoor ja Soomet Tapiola Simfonietta. 2013. aasta üheks tähtsündmuseks on kindlasti Veljo Tormise kooritsükli „Unustatud rahvad“ täispikk esmaesitus Eesis, samuti Suurbritannia helilooja Roxanna Panufniku „Tallinna Missa. Elutants“ salvestamine tunnustatud plaadifirmale Warner Classics. 2014. aasta on olnud koorile samuti väga kontsertide rohke. Osaletud on üheksal muusikafestivalil Eestis, sh Pühalepa muusikafestivalil kõlas Collegium Musicale esituses Erkki-Sven Tüüri „Missa brevis“ Eesti esiettekanne. Eesti Kooriühing on tunnustanud koori „Aasta koor 2011“ tiitliga ja dirigenti Endrik Üksväravat „Aasta noor dirigent“ tiiliga. Koori CD „Peegel peeglis“ pärjati nimetusega „Aasta kooriplaat 2012“.

Collegium Musicale Jaapani reisi teokssaamist toetavad Kultuuriministeerium, Välisministeerium, Eesti saatkond Jaapanis, Eesti Kultuurkapital ja Jaapani Eesti Sõprade Ühing.

Kammerkoor Collegium Musicale