Eesti Pillifondi keelpillidele kandideerib 23 interpreeti

Eesti Pillifondi esimesele kuuele keelpillile kandideerimiseks laekus kokku 23 avaldust: 14 viiulitele, kuus tšellole ning kolm altviiulile. Pillide kasutusse andmise otsustab Eesti Pillifondi ekspertkogu veebruarikuu jooksul.

„Kandideerijate arv näitab ilmekalt, kui suurel määral on Pillifond Eesti muusikute kogukonda puudutanud. Asjaolu, et meil oli juba esimeste pillide vastu nii suur huvi, annab kinnitust Pillifondi loomise vajalikkusest ja olulisusest Eesti muusikutele,“ ütles Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru. 

„Pillidele on kandideerinud Eesti interpreedid, kelle hulgas on kollektiivide esiviiuldajaid ning tšelliste, välismaal tegutsevaid silmapaistvaid soliste, rahvusvahelistel konkurssidel osalejaid ja juba preemiaid võitnud noori muusikuid ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõude ja üliõpilasi,“ lisas Lohuaru. 

Eesti Pillifondi pillide hulka kuuluvad kuus väärtuslikku keelpilli: viiul, mis on Giuseppe (Joseph) Gagliano ja tema venna Antonio ühistöö (valminud vahemikus 1775-1780); viiul, mille meistrid on Nicola ja Giuseppe (Joseph) Gagliano (valmimisaasta 1723); tšello, mille meister on Francois Fourrier Nicolas (valmimisaasta 1798). Viiul,  mille meister on Enrico Catenar (valmimisaasta 1680); altviiul, mille meister on arvatavasti Thomas Urquhart (valminud vahemikus 1650-1700) ning viiul, mille meister on Auguste Sebastien Bernardel (võimalik valmimisaasta 1802).  Eesti Pillifondi kollektsiooni koguväärtus on praegu ligikaudu 800 000 eurot.

Pillidele oli võimalik 31. detsembrini kandideerida kõigil Eesti Vabariigi kodanikel, kes on vastava eriala (viiul, altviiul, tšello) omandanud või omandavad seda rahvusvaheliselt tunnustatud (akrediteeritud) muusikaõppeasutuses. Pilli taotlemiseks tuli esitada viimase kahe aasta loominguliste saavutuste kirjeldus ja järgneva kahe aasta plaan, erialane CV ja kahe rahvusvaheliselt tunnustatud sama eriala spetsialisti soovitus. 

Eesti Pillifondi kollektsiooni pillid kuuluvad erainvestoritele, kes annavad instrumendid Pillifondi vahendusel tähtajaliselt muusikute kasutusse. Lisaks emotsionaalsele väärtusele pakuvad ajalooliselt väärtuslikud pillid investoritele aastatega investeeringu väärtuse kasvu.

Sihtasutus Eesti Pillifond asutati 7. detsembril 2015 Kultuuriministeeriumi initsiatiivil AS Swedbanki, Eesti Rahvuskultuuri Fondi ning maestro Paavo Järvi poolt. Fondi asutamise ja tegevuse põhieesmärk on Eesti keelpillimängukultuuri rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmine ja muusikute karjääri toetamine.