Dokumentaalfilmi “Ester Mägi. Kadents ja teema” esilinastus

Esmaspäeval, 19. mail kell 18 esilinastub kinos Artis elulooline dokumentaalfilm “Ester Märgi. Kadents ja teema”. Režissöör Vahur Laiapea kaamera jälgib Eesti  muusikamaastiku grand old lady Ester Mägi kohtumisi  muusikutega.

“Mul on tunne, et minu looming ei avane  kohe. Sest ma olen niisugune introvertne, nagu eespool jutuks oli, ega avane  kergesti. Võib-olla esimene mulje on lüüriline, aga see ei jää nii. Ka  interpreedid on öelnud, et minu muusika sisuni ei jõua nad ei kiiresti ega  kergesti,” ütles Ester Mägi.

Tänavu 24. veebruaril anti helilooja Ester Mägile Pärnu Endla teatris üle Eesti  Vabariigi elutööpreemia. Nädal enne seda kuulas helilooja Tallinna Pühavaimu  kirikus oma 1984. aastal kirjutatud teose “Kadents ja teema” Eesti  esmaettekannet sooloviiulile. Ester Mägi ristiti selles kirikus 1922. aastal.  Pika elutöö sisse mahub nii palju teemasid. Film liigub mälus ja  muusikas. Esimese klaveri juurest läheb helilooja tagasi 1945. aastasse, mil  pianistikarjääri asemel tuli käte haigestumise tõttu valida uus tee. Filmis jälgitakse ühe  aasta jooksul maestra kohtumisi muusikutega – kui tervis lubab, on Ester Mägi  oma teoste proovidel ja esitustel kohal ning annab “helipruukijatele”, nagu ta  interpreete nimetab, väärtuslikku nõu ja tagasisidet.

Ester Mägi olevat väikese koolitüdrukuna õpetajale öelnud, et tema tahab suurena saada Miina Härmaks. Sai aga hoopis Ester Mägiks.

Filmi režissöör, operaator ja produtsent on Vahur Laiapea. Toimetajad Vahur Laiapea ja Anne Prommik. Monteerija Urmas Sepp. Muusika Tõnu Kõrvits. Tootis filmistuudio Ikoon.

Filmi pikkus 65 minutit.

Ester MägiFoto: ERR