Bachi motetid ja Mozarti “Suur missa” Estonia kontserdisaalis

Foto: Kaupo KikkasDirigent Risto Joost, kes äsja alustas  tööd Tallinna Kammerorkestri peadirigendina, astub kolmapäeval, 16. oktoobril kell 19 publiku ette Estonia kontserdisaalis. Kõlavad Bachi ja Mozarti meistriteosed, nende seas Mozarti  „Suur missa“ c-moll. Kontserdil soleerib läti sopran Elīna Šimkus.

1982. aastal Lätis sündinud Elīna Šimkus on vabakutseline laulja, kes osaleb regulaarselt rahvusvahelistes ooperilavastuses ja esitab kontsertrepertuaari. 2011. aastal võitis ta 7. Klaudia Taevi nimelisel ooperilauljate konkursil kolmanda koha. Alates 2011. aastast on Šimkus külalissolist Eesti Rahvusooperis, kus ta debüteeris 2012. aasta märtsis Micaëla osatäitjana (Bizet’ „Carmen“) ning esines sama aasta mais Violetta rollis (Verdi „La traviata“). Šimkuse kohta on öeldud, et ta „kombineerib kadestusväärse meisterlikkusega suure dramaatika sobiliku vokaaltehnikaga“.

Veel astuvad kontserdil üles  Helen Lepalaan (metsosopran), Hanno Mölderkivi (tenor), Pavlo Balakin (bariton, RO Estonia), Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester.

26. oktoobril 1783 aastal Salzburgis esiettekandele tulnud Missa c-moll ei ole valminud tellimustööna ning teadmata põhjusel jäi teos lõpetamata. Samas loetakse teost helilooja hilisema Reekviemi kõrval üheks meisterlikumaks koorile ja orkestrile kirjutatud teoseks. Teos valmis ajal, mil Mozart oli keeranud oma elus uue lehekülje. Ta lahkus peapiiskop Hieronymus Colloredo teenistusest, kes oli talle teinud mitmesuguseid kompositsioonialaseid ettekirjutusi ja kes arvas, et Mozart kirjutab liiga keerulises stiilis vaimulikku muusikat. Teose esiettekandel soleeris Mozarti abikaasa Constanze Weber.

Lisainfo kontserdi kohta siit