Aasta klassikaalbum 2022 on „Strings Attached.The Voice of Kannel“

Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu koostöös on selgunud Aasta Klassikaalbum 2022 ja selleks on kõrgetasemelise kandlemängija Anna-Liisa Elleri sooloalbum „Strings Attached.The Voice of Kannel“. 

Anna-Liisa Elleri sooloalbumi „Strings Attached: The Voice of Kannel“ andis 2021. aasta suvel välja maailma üks mainekamaid plaadifirmasid Harmonia Mundi. Anna-Liisa Elleri eriline huvi on kuulunud kaasaja muusikale ja vanamuusikale. Albumile jäädvustas ta enda seaded William Byrdi, John Dowlandi, Louis Couperini, Guillaume de Machaut, Jean-Philippe Rameau, Sylvius Leopold Weissi ja Girolamo Frescobaldi teostest ning improvisatsioonid. Albumil kõlab ka Helena Tulve teos „Silmaja“.

Ettepaneku albumi salvestamiseks tegi Anna-Liisa Ellerile plaadifirma Harmonia Mundi. Salvestus toimus Prantsusmaal, kuhu Anna-Liisa Eller sõitis koos oma 7-kuuse tütrega. Plaadifirma poolt olid Anna-Liisa Ellerile repertuaari osas jäetud vabad käed ja valiku, mida salvestada, sai ta ise teha. Anna-Liisa Elleri sõnul teeb sellest albumist tema jaoks erilise kindlasti asjaolu, et see on tema esimene sooloalbum ja ühtlasi talle üks olulisemaid iseseisvaid töid.

“Heameel on tõdeda, et sellel aastal oli väga palju eriilmelisi ja kõrgetasemelisi albumeid esitatud nii kammermuusika kategoorias kui ka teistes. Kogu klassikalise muusika albumite tänavune koorekiht oli esindatud,” ütles Eesti Muusikanõukogu president, žürii liige Ivari Ilja.  

Parimate klassikaalbumite selgitamiseks moodustab Eesti Muusikanõukogu igal aastal eraldi valdkonna ekspertidest žürii, mille töö on vabatahtlik. Käesoleval aastal hindas klassikaalbumeid 15 liikmeline žürii, kuhu kuulus nii muusikateadlasi, heliloojaid, muusikaelu korraldajaid, kajastajaid kui ka interpreete. Žürii koosseis oli järgmine: Aare Tool, Brigitta Davidjants, Elis Hallik, Endrik Üksvärav, Heidi Heinmaa, Ivari Ilja, Ivo Lille, Kadri Leivategija, Kerri Kotta, Maarit Kangron, Margus Pärtlas, Marko Lõhmus, Marko Martin, Märt-Matis Lill, Taavi Hark.

Albumite hindamine toimus läbi Eesti Muusikaauhinnad hääletussüsteemi. Igal žüriiliikmel oli võimalus anda enim meeldinud plaadile kas 5,3 või 1 häält ja parim plaat selgus hääletustulemuste põhjal.

Aasta Klassikaalbum 2022 valiti nelja klassikalise muusika žanrikategooria võitja hulgast:

Aasta Heliloomingu Album
Heino Eller. Complete Piano Music. Volume Seven
Esitaja: Sten Lassmann
Väljaandja: Toccata Classics

Aasta Kammermuusika Album
Strings Attached.The Voice of Kannel
Esitaja: Anna-Liisa Eller
Väljaandja: Harmonia Mundi

Aasta Koorimuusika Album
Alfred Schnittke. Choir Concerto, Three Sacred Hymns. Arvo Pärt. Seven Magnificat-
Antiphons
Esitajad: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Kaspars Putniņš
Väljaandja: BIS Records

Aasta Sümfoonilise- või Lavamuusika Album
Sergei Rachmaninoff. Eduard Tubin. Works for Piano and Orchestra
Esitajad: Mihkel Poll, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Mihhail Gerts
Väljaandja: Dux