Pühapäeval, 4. veebruaril kell 17 tulevad Kadrioru lossis ettekandele Veljo Tormise soololaulud. Esitavad Endrik Üksvärav (tenor) ja Jorma Toots (klaver).
Ennekõike koorimuusika loojana tuntud Veljo Tormise loomingust kõlavad kontserdil näiteks Jaan Kaplinski sõnadele “Kümme haikut”, Juhan Liivi tekstidele kirjutatud tsüklid “Vokaalminiatuurid” ja “Kolm lille”, Minni Nurme tekstile “Nukrad viivud” aga ka “Väinamöise tarkussõnad” ja laulud tsüklist “Eesti lüürilisi rahvalaule” jpm.
“Kümme haikut on kirjutatud 12-toon tehnikas ja on täiesti teistsugused kui kogu ülejäänud Tormise looming, “ ütles Endrik Üksvärav. Ta lisas, et ühtlasi on Tormise soololaulud väga suure emotsionaalsusega lood. “Üheltpoolt on tegemist lühivormide, miniatuuridega, kuid samas on need väga emotsionaalsed ja suurte puhangute rohked. Ka helikeelelt on need nõudlikud. Tormise soololugude avastamine ja nendega töötamine on minu jaoks olnud väga põnev ja rikastav protsess.”
Veljo Tormis (7. august 1930 – 21. jaanuar 2017)on üks tuntum ja omanäolisem eesti helilooja. Suurima osatähtsusega Veljo Tormise loomingus on koorimuusika ning selle olulisem osa seondub eesti ja teiste läänemeresoome rahvaste rahvalauluga. Tuntumad teosed selles valdkonnas on loits “Raua needmine” ning tsüklid “Eesti kalendrilaulud” ja “ Unustatud rahvad”. Samuti on ta loonud mitmeid instrumentaalteoseid, ooperi “Luigelend” (1964), kantaat-balleti “Eesti ballaadid” (1980), näidendi- ja filmimuusikat jm.
Pianist Jorma Tootsi muusikaõpingud algasid Tartus, kus ta lõpetas H. Elleri nimelise Muusikakooli. Seejärel siirdus ta õppima Eesti Muusikaakadeemiasse, kus tema õpetajateks olid prof. Lilian Semper ja prof. Matti Reimann.
Käesoleval ajal jätkab Jorma Toots muusikaalast enesetäiendamist EMTA doktoriõppes. Jorma Toots on esinenud erinevate ansamblipartneritega arvukatel kontsertidel kodu- ja välismaal, kõige pikem koostöö jätkub klaveriansamblis koos Ebe Münteliga, kellega on edukalt osaletud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Koos tenor Endrik Üksväravaga on varasemalt esitatud koos F.Schuberti tsüklit ”Talvine teekond” ja läbilõiget Schuberti loomingust. Jorma Toots tegutseb ka džässmuusikuna ning töötab õppejõuna Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja Tartu H. Elleri nimelises Muusikakoolis.
Endrik Üksvärav (tenor ja dirigent) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise erialal (2004, Olev Oja) ja omandanud samal erialal magistrikraadi (2011, Hirvo Surva). Õppinud lisaks trompetit (Aavo Ots), metsasarve (prof Kalervo Kulmala) ja Hollandis Haagi Kuninglikus Konservatooriumis vanamuusika laulu (prof Peter Kooij). 2010. aasta sügisel pani ta aluse kammerkoorile Collegium Musicale (www.collegiummusicale.ee), millega on võitnud mitmeid rahvusvahelisi konkursse ning Eesti Kooriühing on tunnustanud koori tegevust kolmel korral tiitliga ”Aasta koor” (2011, 2014 ja 2017).
Lauljana on Endrik Üksvärav viimase kolme aasta jooksul astunud regulaarselt üles nii Eestis kui Hollandis. Ta teinud koostöös selliste dirigentidega nagu Franz Brüggen, Daniel Reuss, Tõnu Kaljuste, Paul Hillier, Andres Mustonen, Jos van Veldhoven, Peter Dijkstre, Peter van Heyghen, Hidemi Suzuki, Tan Dun, Simon Carrington jt. Endriku suurepärast esitust sai publik nautida ka Arvo Pärdi ning Robert Wilsoni suurprojektis „Aadama passioon“ (dir Tõnu Kaljuste), mis ühtlasi salvestati teosest valminud DVD-le.
2017. aastal oli tal mitmeid mainekaid solistirolle: osalemine Tokyos festivalil La Folle Journee – Honegger „Kuningas Taavet“, Hollandis A. Schnittke „Patukahetsuspsalmid“ – salvestas Hollandi raadio NPO 4 ja Monteverdi „Magnificat“, Iisraelis J.S.Bach „Johannese passioon“, Eestis Dominy Clementsi nüüdisooper „Der Nordische Baer“ jpm. Lisaks kontserdid Hollandi Bachiühingu, Cappella Amsterdami, Madalmaade Kammerkoori ja Collegiumiga 1704.
Kontsert kuulub Lossimuusika sarja. Lossimuusika on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat 18.–20. sajandist ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis. Kadrioru loss on kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale Eestis.
Piletid Kadrioru kunstimuuseumi kassas ja Piletilevis. Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina. Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu. Korraldajad: Loovüksus MTÜ, Eesti Kammermuusika Ühing koostöös Eesti Kunstimuuseumiga