YXUS Ensemble esitab Stockhausenit

YXUS Ensemble alustab sarja “Stockhausen!” 20.–21. sajandi ühe erakordsema helilooja-visionääri Karlheinz Stockhauseni loomingust. 29. oktoobri õhtul tuleb Teater NO99 kammersaalis Eesti esiettekandele Stockhauseni „Herbstmusik“ (Sügismuusika, 1974).

Esitavad Lauri Kaldoja, Leho Karin, Toomas Vavilov ja Karin Sarv. Lavastaja on Anne Türnpu. “Herbstmusik” tuuakse lavale YXUS Ensemble’i, Eesti Kontserdi, Teater NO99 ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli koostöös.

Teos on pühendatud Péter Eötvösile, Joachim Kristile ja Suzanne Stephensile, kellega koos helilooja teose ette kandis. “Sügismuusika” keskendub sügisestele loodushäältele ning fokuseerib tähelepanu vanale lihtsale käsitöökunstile, mille rituaalsus etenduse käigus maagiliselt kandma hakkab. See on Stockhauseni ainus valmissaanud teos sarjast „stseene igapäevasest elust“: „Kuulsin ja nägin SÜGISMUUSIKAT oma sisimas terviklikuna – ja kohe oli olemas ka teose nimi.“

Karlheinz Stockhausen (1928 – 2007) on Teise maailmasõja järgset muusikat suunanud heliloojatest kindlasti imposantseim oma laiaulatusliku uuendusliku mõju poolest, samas oli ta ka oma aja isepäiseim ja visionäärseim helikunstnik. Stockhauseni metafüüsilised ideed, mida tal oli julgust avalikult eksponeerida, väljusid tavakodanike ettekujutusvõime piirest. Sestap sai kombeks imetleda tema kompositsioonitehnilist novaatorlikkust ja fantaasiarikkust, võtta aga samas sisse parajalt irooniline hoiak tema loomingu maailmavaateliste ja –tunnetuslike parameetrite osas.

Stockhauseni üheks suurimaks unistuseks oli, et muusika hõlmaks järjest rohkem ruume meie maailmas ning oleks lõpuks kõikjal, kõikehõlmav. Selles võtmes järgnevad YXUS Ensemble’i sarjas “Stockhausen!” lavateosele “Herbstmusik” kolmel järgneval korral tähelepanuväärsed teosed “Mantra”, “Tierkreis” ja “Helikopterikvartett”.
Yxus_Sügismuusika