Vox Clamantise kontserdil “Veni Creator” kõlab gregooriuse laul kõrvuti Eesti heliloojate teostega

Kolmapäeval, 25. mail kell 20.00 annab Niguliste kirikus kontserdi ansambel Vox Clamantis. Kontserdi pealkiri on “Veni Creator” ning seekordne kava viib kuulajad ida ja lääne kirikute vahelisest ajanihkest tingitud Nelipühaperioodi.

Kontserdikava üks osa ongi pühendatud Püha Vaimu väljavalamisele. Kontserdi nimilugu “Veni Creator Spiritus” pärineb Notre Dame’i koolkonna kuulsaimalt heliloojalt Perotinus Suurelt, mille kõrval põimib Vox Clamantis oma kavva nii gregooriuse laulu kui ka Helena Tulve, Tõnis Kaumanni ja Arvo Pärdi teoseid. Teine osa programmist keskendub Neitsi Maarjale, sh Helena Tulve väike ühehäälne pala “Ole Tervitatud, Maarja” ning Tõnis Kaumanni ülemhelilauluga mängiv improvisatsiooniline “Ave Maria”, mis on pühendatud Vox Clamantisele. Neitsi Maarjast räägib Perotinuse teinegi kuulus pala “Beata viscera”, mida võib Vox Clamantise esituses kuulda ka Paolo Sorrentino Oscari pälvinud linateoses “Kohutav ilu” (La grande bellezza). Arvo Pärdi muusikast tuleb teiste kõrval ettekandele üks helilooja hiljutisemaid kooriteoseid, Guadalupe neitsist inspireeritud “Virgencita”, mis kõlas 2012. aastal esiettekandes Mehhikos helilooja autorikontserdil.

Ansambel Vox Clamantis on rahvusvaheliselt tuntust kogunud kavadega, mis toetuvad gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, samas kõlab nende programmides alati kaasaegne muusika. Eesti heliloojatest on ansamblile uut muusikat kirjutanud Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Toivo Tulev, Galina Grigorjeva ja Tõnis Kaumann. Eeloleval sügisel on Vox Clamantiselt oodata Arvo Pärdi uut autoriplaati «The Deer’s Cry».
ERRi kultuuriportaal teeb Niguliste kirikus toimuvast kontserdist ka otseülekande.

Ansambli dirigent ja kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve.

Foto: Riin Eensalu

Vox Clamantis Niguliste kirikus. Foto Riin Eensalu