Värskelt rahvusvahelisel konkursil pärjatud noored esinevad Estonia kontserdisaalis

Noored Eesti interpreedid viiuldaja Robert Traksmann, tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Rasmus Andreas Raide võitsid Soomes toimunud mainekal kammermuusika ansamblite konkursil esikoha. Rahvusvaheliselt konkursilt võidukalt Eestisse saabuvaid noori on võimalik kuulata juba 17. märtsil Estonia kontserdisaalis, kontserdisarja „i nagu interpreet“ raames.

Uue nädala hakul annab Trio ’95 koosseisus Robert Traksmann, Marcel Johannes Kits ja Rasmus Andreas Raide kontserdi Estonia kontserdisaalis Eesti Interpreetide Liidu ja Eesti Kontserdi koostöösarjas „i nagu interpreet“. Kontserdil esitavad andekad muusikud Ludwig van Beethoveni ja Robert Schumanni klaveritriosid ning Erkki-Sven Tüüri 21. sajandi algusaastail kirjutatud teos „Fata morgana“. Beethoveni ja Schummani klaveritriod kõlasid ka möödunud nädalal lõppenud Ilmar Hannikaineni festivalil, kus noored esikoha pälvisid. 

27.veebruarist 5. märtsini Soomes Jyväskyläs toimunud Ilmari Hannikaineni festivali korraldatakse alates 1975. aastast. Käesoleval aastal oli festival esmakordselt suunatud kammeransamblitele, mille koosseisu kuulub klaver. Konkursi neljas voorus tuli interpreetidel tihedas konkurentsis esitada nõudlikku repertuaari, sealhulgas esineti finaalis koos Jyväskyla sümfooniaorkestriga esitades L. van Beethoveni kolmikkontserti viiulile, tšellole ja klaverile. Festivali viieliikmelise žürii moodustasid muusikaspetsialistid Soomest, Saksamaalt ja Eestist. Žürii esimehe, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektori Ivari Ilja sõnul teeb Eesti trio võit kõrgetasemelisel rahvusvahelisel konkursil suurt rõõmu. “Jääme põnevusega ootama nende uusi saavutusi nii kontsertlavadel kui ka konkurssidel.” 

Noorte interpreetide sõnul oli konkurss äärmiselt professionaalselt korraldatud. “Väärikas žürii, live-stream läbi interneti ning head harjutamise tingimused,” sõnavad trio liikmed Rasmus, Marcel ja Robert, “eriti koduseks tegi õhkkonna ühe korraldaja eesti keele oskus”. Konkurentsi tihedusele vaatamata tundsid noored kaasvõistlejatega sõbralikku sidet. “See aitas unustada omavahelise mõõduvõtmise ning aitas keskenduda olulisimale – muusikale ja eneseületusele.”  

Klassivendadest koosnev ansambel Trio ’95 alustas tegevust 2003. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis. Ansambli juhendajad on olnud Laine Leichter ning Marrit Gerretz-Traksmann, muusikalisteks eeskujudeks professorid Francis Gouton ja Alexander Bonduriansky. Trio on pälvinud esikoha rahvusvahelisel kammermuusika festivalil „Pavasario Sonata 2012“ Leedus. Lisaks Eestile on antud kontserte Šveitsis, Saksamaal ja Soomes. Hetkel jätkavad kõik kolm õpinguid Saksamaal.