Uue Tänava Orkestri eest soleerib pianist Kärt Ruubel

Esmaspäeval, 19. märtsil annab Uue Tänava Orkester sügisel alustatud Mendelssohni tsükli kolmanda kontserdi. Kantud suurlinlikust vaimust ja elegantsist, tuuakse Mustpeade majas kuuldavale Ameerika helilooja Charles Ivesi teos “Vastuseta küsimus”, Maurice Raveli klaverikontsert G-duur Kärt Ruubeli soleerimisel ning Felix Mendelssohni esimene sümfoonia.

“Kõik teosed on võrdlemisi eriilmelised,” sõnab Uue Tänava Orkestri dirigent ja kunstiline juht Kaspar Mänd. “Kui kontserdi esimeses pooles kõlab 20. sajandi helilooming siis kava teises pooles pöördume omakorda veel 100 aastat tagasi – Mendelssohni kõige esimese sümfoonia juurde.” Dirigendi sõnul on kontserdikava avanumbrina kõlav Charles Ivesi 110 aastat tagasi kirjutatud “Vastuseta küsimus” kindlasti omast ajast ees. “Tema ideed olid oma aja kohta väga innovaatilised ja hoopis teistmoodi kui publik harjunud.” 

Hetkel Berliinis solisti ja kammermuusikuna tegutsev pianist Kärt Ruubel on esinenud erinevates koosseisudes mitmetel mainekatel festivalidel ning teinud koostööd heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Esmaspäevasel kontserdil kõlab pianisti soleerimisel üks 20. sajandi populaarsemaid klaverikontserte – värvikas ja jazzilike harmooniatega Maruice Raveli G-duur klaverikontsert. 

Kui esimesel hooajal pühendus 2016. aastal loodud Uue Tänava Orkester Ludwig van Beethoveni sümfooniatele, siis käesolevat hooaega ühendavad läbiva joonena Felix Mendelssohni sümfooniad. Nii kõlab Uue Tänava Orkestri järjekorras 12. kontserdil helilooja Esimene sümfoonia, mille Mendelssohn kirjutas vaid 15. aastaselt. “Teoses on tunda teismeea tahet ennast kehtestada,” kirjeldab Mänd esimese sümfoonia helikeelt, “kuid kahtlemata on tegemist 15. aastase noore helilooja kohta hämmastavalt küpse teosega.” 

Uue Tänava Orkester on seni koostööd teinud nii Eesti kui ka välismaa interpreetidega. Orkestri ees on soleerinud Triin Ruubel, Peep Lassmann, Linda-Anette Suss, Riivo Kallasmaa, Tuuri Dede, Mati Turi, Kädy Plaas-Kala, Tamar Nugis, Johan Randvere, Theodor Sink, Alec Frank-Gemmill (Suurbritannia) ning Klara Wośkowiak (Poola). Orkestri kunstiline juht ja eestvedaja on dirigent Kaspar Mänd.