Tüüri „Canticum Canticorum Caritatis“ pälvis Saksamaa plaadikriitikute auhinna

Eesti tippkammerkoori Collegium Musicale aasta alguses valminud Erkki-Sven Tüüri koorimuuskaalbum „Canticum Canticorum Caritatis“ pälvis Saksamaa plaadikriitikute ühenduse auhinna („Preis der deutchen Schallplattenkritik“, lühend PdSK). Saksamaal saab koori kuulda juba 28. mail kui Leipzigis tähistatakse kontserdiga teise Hiiumaa helilooja, Rudolf Tobiase 150. sünniaastapäeva.

Kokku nomineeriti nn pikka nimekirja 246 eelmise kolme kuu parimat ja huvitavamat uusväljaannet. Sellest nominentide hulgast jõudis kriitikute nimekirja (Quarterly Critic’s Choice) 30 võidutiitlit, millest koorimuusikažanris (Choral Music and Vocal Ensemble) võttis võidu „Canticum Canticorum Caritatis“. Hindamiskriteeriumiteks olid kunstiline kvaliteet, repertuaari väärtus, esitlus ja helikvaliteet. Tegemist on Saksamaal ühe olulisema auhinnaga muusikamaastikul.

„Selline tunnustus on igas mõttes meeliülendav. Saada tagasisidet, et meie esitus ja muusika sellel plaadil lummab kuulama! See ongi ju peamine eesmärk – pakkuda kvaliteeti ja emotsiooni. Meeliülendav on olla ka sellisest nominentide hulgast esile tõstetud!“ ütles dirigent Endrik Üksvärav.

PdSK liikmed kuulavad läbi kõik uued väljaanded kvartali kaupa. Iga ekspertkomisjon koosneb kuni viiest žüriiliikmest. Kaetud on kogu mitmekesine žanrite spekter sümfoonilisest muusikast ooperist klavessiinimuusikani ja suulise sõnani, džässist folkloorini ja heavy metalist rocki ja hip-hopini. Otsuseid langetavad muusikakriitikud ja ajakirjanikud Saksamaalt, Austriast ja Šveitsist. Maksimaalselt 160 liikmest koosnev žürii peab väga tähtsaks sõltumatute otsuste langetamist, mida ei mõjuta salvestuste või helikandjate tootjate huvid.

Kõigil auhindade võitjatel, alates kvartalikriitikute valiku tiitlitest, on õigus kasutada kleebisena “German Record Critics’ Award” tunnustust.

Erkki-Sven Tüüri koorimuusikaalbumi andis tänavu 24. veebruaril, Eesti Vabariigi 105. sünnipäeval, välja plaadifirma Alpha Classics (Prantsusamaa). Albumi salvestasid dirigent Endrik Üksvärav ja kammerkoor Collegium Musicale. Tegemist on Erkki-Sven Tüüri esimese koorimuusikaalbumiga. Albumi nimilugu „Canticum Canticorum Caritatis“ on kirjutatud ja pühendatud Collegium Musicalele ja Endrik Üksväravale.

Album on salvestatud EELK Viimsi Püha Jakobi kirikus. Helirežissöör on Tanel Klesment ja kaanefoto autor on Kaupo Kikkas. Albumi kaassõna kirjutas muusikateadlane Kerri Kotta. Albumi väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on Eesti heliloojate looming.

Koori 13. tegutsemisaastasse jäävad kontserdid ja festivalid nii Eestis kui ka Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Lätis, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis, Jaapanis, USA-s ja Kanadas. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks „Rhein Vokal“ ja Schleswig-Holsteini festival Saksamaal, Al Bustani rahvusvaheline festival Liibanonis, „Moravsky Autumn“ Brnos, Tšehhis ja „Wratislavia Cantans“ Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Hamiltoni Filharmoonia orkester (Kanada), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). Aastas annab koor ligi 40 kontserti. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu Eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid.
2017. aastal võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ grand prix.
Eesti Kultuurikapitali helikunsti sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal. Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Go Hotel Schnelli ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla.