Täna algab Mustonenfest

30. jaanuarist 8. veebruarini  toimub Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis Mustonenfest 2014.

Andres Mustoneni ja Hortus Musicuse 1989. aastal algatatud barokkmuusika kontsertide sari on aastate jooksul kasvanud mahukaks festivaliks, kandnud erinevaid nimetusi, avardanud ajastupiire, toonud Eestisse hulgaliselt mainekaid muusikuid välismaalt ning jätkab juba kolmandat aastat MustonenFesti nime all. Festivali juht ja loominguline keskpunkt on viiuldaja ja dirigent, mitmekülgne muusik ja isiksus Andres Mustonen.

“Mustonenfest on pühendatud elavale kunstile. Loome iga päev uut muusikalist maailma ja samal ajal oleme tugevalt seotud traditsioonide ja minevikuga,” ütles kunstiline juht Andres Mustonen.

“Kontseptuaalselt on praegu festivali teravikus Lähis-Ida ja holokaust. Seetõttu on festivali avakontserdi programmis Henryk Mikołaj Górecki 1976. aastal loodud ning holokaustist kõnelev maailmakuulus teos “Kurbade laulude sümfoonia”. Holokaust ei ole minu meelest ainult ühe rahva hävitamise küsimus. See on laiemalt inimkonna ja tsivilisatsiooni hävitamise ja võimu kehtestamise küsimus.”

Varakristlikku muusikat esitab festivalil kopti David Ensemble. “Meie jaoks mõjub see muusika orientaalselt, aga tegemist on Lähis-Ida kristliku muusikaga. Samas ei ole see sünagoogilaul,” ütleb Mustonen. David Ensemble’i kontserdil teeb sissejuhatuse Sakarias Leppik.

Festivalile on sel aastal kutsutud veel Tšaikovski-konkursi võitnud itaalia tipptšellist Mario Brunello, virtuoosselt, atraktiivselt ja spontaanselt musitseeriv inglise vanamuusikaansambel La Serenissima, kelle kavas kõlavad Vivaldi vähetuntud kantaadid ja kontserdid, ning huvitava kavaga esineb Israel Camerata. Festivali üks õhtu on pühendatud lahkunud briti helilooja John Taveneri loomingule ning lisaks jõuavad Eestisse solistid Taysir Elias (ud), Menachem Wiesenberg (klaver) ja Bracha Kol (metsosopran).

Täpne info kontsertide kohta Eesti Kontserdi kodulehelt
Foto: Maxim Reider

AndresMustonen_MaximReider