Selgusid Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid

1.veebruaril algusega kell 19.00 anti Balti jaama ootepaviljonis pidulikul auhinnagalal üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad eelmise aasta silmapaistvamaile kultuuri- ja sporditegelastele.

Peapreemia helikunsti valdkonnas sai helilooja Erkki-Sven Tüür – viljaka loomingulise tegevuse eest:  IX sümfoonia “Mythos”, Viiulikontsert nr. 2 ja “Solastalgia” pikoloflöödile ja sümfooniaorkestrile. 

Elutööpreemia helikunsti valdkond: Anne Erm – Eesti džässielu ülesehitaja ja arendaja ja rahvakultuuri valdkond: Olev Oja –  tänuks kasvatamast põlvkondi dirigente, muusikaõpetajaid, koorilauljaid.

Aastapreeia rahvakultuurivaldkonnas pälvis Kaie Tanner – koorimuusika pikaajalise arendamise eest ja festivali Europa Cantat korralduse eest.

Kõigis kaheksas Kultuurkapitali valdkonnas kuulutati välja peapreemia ja elutööpreemia laureaadid, lisaks anti üle kujutava ja rakenduskunsti, rahvakultuuri ning audiovisuaalse sihtkapitali aastapreemiad, kokku 38 preemiat. Kultuurkapitali aastapreemia suurus on 7000, elutööpreemia 10 000 ning sihtkapitalide aastapreemiad 1500-5500 eurot.

„Kultuurkapitali aluspõhimõtteid ei ole enam kui paarikümne aasta jooksul muudetud ja tänu sellele on teoks saanud paljud suured ja väiksemadki unistused Eesti kultuuris. Täna saavad tunnustuse need, kes on julgenud oma unistuste poole püüelda,“ ütles Kultuurkapitali nõukogu esimees, kultuuriminister Indrek Saar. „Kultuuri areng puudutab kogu ühiskonda ja viimasel aastal on Kultuurkapital olnud siin suunanäitaja. Meenutame uut klassikalise ilukirjanduse tõlkeprogrammi Hieronymus, mis kaasas erakapitali. Samuti lisandus Balti Kultuurifond, mis annab meie erakordselt hästi hoitud Kultuurkapitalile lausa rahvusvahelise mõõtme,“ lisas Saar.

Kultuurkapitali juhataja Kertu Saksa sõnul on Kultuurkapitali preemiad loojate ja sporditegelaste jaoks väga suure väärtusega. „Juba 1995. aastast valib laureaate kultuuri- ja spordirahvas ise. Kolleegi tunnustus on kõige suurem austusavaldus, mis kultuuri- või sporditegijale osaks võib saada,“ ütles Saks.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate galaetenduse vedur oli loominguline kooslus Alla Puugovitsa koosseisus Eva Koldits, Jan Kaus, Indrek Koff ja Toomas Täht. Kunstnik oli Kairi Mändla, musitseeris folkduo Puuluup. Preemiate jagamist sai otse jälgida Postimehest, ERRi kultuuriportaalist ja Delfist.