Risto Joost sai Malko konkursil IV koha

Eesti dirigent Risto Joost  (34) pälvis IV preemia kaalukal Nikolai Malko nime kandval Kopenhaageni rahvusvahelisel dirigentide konkursil, mida korraldab Taani Raadio rahvuslik sümfooniaorkester iga kolme aasta järel.

Tänavusele konkursile laekus 317 sooviavaldust, mille hulgast valiti algul välja 100 ning nende hulgast omakorda  24, kes pääsesid Kopenhaagenis toimuva konkursi esimesse vooru. Risto Joosti sõnul pole tegu mitte  kõige suurema osalejate arvu, vaid maailma prestiižseima dirigentide konkursiga. 24 hulka pääses noori dirigente USA-st (5), Venemaalt ja Saksamaalt (kummastki 3), Iisraelist (2) ning üks võistleja Hispaaniast, Taiwanilt, Norrast, Bulgaariast, Lõuna-Koreast, Eestist, Venezuelast, Leedust, Suurbritanniast, Kanadast ja Valgevenest.

II vooru pääses 12 võistlejat ja III vooru 6. Need kuus osalejat said kõik laureaaditiitli ja preemia, finaalvooru valis žürii neist kolm, kes said esimeste preemiate laureaatideks.

Konkursisõel oli tihe: osalejatele olid eraldi testid, igaüks pidi mängima oma instrumenti ja žüriiga toimus ka skype´i-intervjuu. Kontratenorina tuntud Risto Joost osales instrumendi-katsel lauljana ja esitas üht Verdi tenoriaariat.  „Minu tugevuseks peeti nii muusikaliste kui ka tehniliste oskuste võrdset kõrgtaset, muusikalist mitmekülgsust ja head koostööd solistiga,“ on Joost rahul.  „Eriti hea tunne oli mul Puccini aariaid ja Rahmaninovi klaverikontserti juhatades.“

Malko konkursi võitjaks tunnistas rahvusvaheline žürii Soome maestro Sakari Oramo eesistumisel 32-aastase Tung-Chieh Chuangi Taiwanilt.

Eesti dirigent Risto Joosti rahaline preemia oli 4000 eurot. „Lisaks sain pakkumisi Nordic Artist Managementilt ja erinevatelt orkestritelt,“ rääkis Joost.

Eesti noored dirigendid on ka varem Malko konkursil edukad olnud: 1989. aastal tuli laureaadiks Arvo Volmer IV koha ja eripreemiaga, Kristiina Poska võitis laureaaditiitli III koha ja publikupreemia eelmisel konkursil 2012. aastal.

Foto: Kaupo Kikkas