Riga 2014 külastab Pärnu Muusikafestivali

Tänavust Pärnu Muusikafestivali külastab festivali kolmel päeval Euroopa kultuuripealinn Riia.

Pärnu Muusikafestivalile tulevad sel aastal külla Läti orkestrid, sealhulgas Sinfonietta Rīga, kes tegi oma eduka esimese ülesastumise Pärnus Kristjan Järvi juhatamisel juba eelmisel aastal. Uue külalisorkestrina Lätist esineb festivalil ka Läti Riiklik Sümfooniaorkester. Särav akordionisolist Ksenija Sidorova, kes on Riias sündinud ning saavutanud oma muusikukarjääris rahvusvahelise edu, astub üles viimasel kultuuripealinna-teemalisel kontserdil.
Maestro Neeme Järvi dirigeerimisel avab festivali 14. juulil Läti Riiklik Sümfooniaorkester. Lisaks Kultuuripealinna Riia jõudmisega Pärnusse tähistatakse ka helilooja Richard Straussi 150. sünniaastapäeva. Kavas on Straussi „Till Eulenspigel”, „Surm ja Selginemine”,„Salome tants” ja „Roosikavaleri” süit, lisaks Paul Hindemidthi „Kontsert trompetile ja fagotile”.
15. juulil esineb Pärnu Kontserdimajas koos Rīga Sinfoniettaga Paavo Järvi dirigeerimisel rahvusvaheliselt väga kõrgelt hinnatud pianist Alexander Toradze. Esitusele tuleb Dmitri Šostakovitši 1. klaverikontsert. Alexander Toradze on romantilise klaverirepertuaari meisterlik virtuoos. Teda iseloomustab teoste ebatavaline tõlgendus, sügavalt poeetiline lüürilisus ja intensiivselt emotsionaalne ja kaasahaarav esituslaad.  Oma tegevusega on tal põhjust ennast pidada vene suurte pianistide liini jätkajaks.
Neljapäeval, 17.juulil tuleb Pärnu Kontserdimajas särava Läti akordionisti Ksenija Sidorova ning Pärnu Festivaliorkestri esituses ettekandele Erkki-Sven Tüüri Akordionikontsert, dirigeerib maestro Paavo Järvi. Kontserdi kavas on peale Erkki-Sven Tüüri Akordioniskontserdi veel Tauno Aintsi uudisteos, Felix Mendelssohni „Hebriidid” ning Johannes Brahmsi 1. sümfoonia.
Ksenija Sidorova on lõpetanud Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia, tema debüüt Wigmore Hall´is leidis aset 2009. aastal ning sealt edasi on akordionisti karjäär tõusujoones arenenud. Samal aastal valiti ta „Park Lane’i noored artistid” seeriasse, mispeale ajaleht „The Times” nimetas teda „seeria tõeliseks leiuks”. 2012. aastal nimetati ta esimeseks rahvusvaheliseks Bryn Terfeli Fondi laueraadiks.   Sidorova viimased ülesastumised on olnud koos selliste koosseisudega nagu Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Sinfonietta Rīga, Maria Teatri orkester ning Birminghami orkester Valery Gergievi dirigeerimisel. Kammermuusikakontsertidega on artist astunud üles sellistes kohtades nagu Royal Festival Hall ja Purcell Room, Colston Hall (Bristol), Lucerni Festival ning samuti erinevatel festivalidel üle kogu Euroopa. Ksenija Sidorova on akordioni innukas reklaamija,  ta teeb Worshipful Company Muusikute tugiorganisatsiooni abil edendavat tööd algkoolides üle kogu Inglismaa.
Pärnu Muusikafestival Järvi Akadeemia toimub sel aastal 14.-20. juulini ja on laiahaardelisem kui kunagi enne. Festivali peaesinejaks on maailmakuulus tšellist Steven Isserlis.Lisainfo siit
Fotol Sinfonietta Riga
SinfoniettaRiga