Rahvusvaheline koostööprojekt “Euroopa Liidu tõusvad klassikatalendid”

Euroopa Liidu Kultuuriprogrammi toetusel toimub rahvusvaheline koostööprojekt “Euroopa Liidu tõusvad klassikatalendid“, mis ühendab 32 professionaalset muusikut neljast partnerriigist – Rootsist, Eestist, Suurbritanniast ja Itaaliast eesmärgiga esitleda silmapaistvaid muusikuid ja heliloojaid laiemale üldsusele ning teavitada avalikkust laiemalt muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule.

„Mind teeb väga rõõmsaks, et Rootsi artistid võtavad koostöös teiste Euroopa muusikutega osa projektist, mis suunab tähelepanu muusika seostele tervisega,“ rääkis Rootsi Kultuuriminister Lena Adelsohn Liljeroth. Euroopa Liit on rakendanud uued programmid ja suunanud suuremaid vahendeid, et arendada Euroopa koostööd kunsti- ja loomesektorites. See on väga oluline ühendamaks Euroopa kodanikke ja suurendamaks vastastikust mõistmist.”

„Me loodame, et need kontserdid annavad edasi loomingulist atmosfääri, mis tekib vaid siis, kui tuua kokku mitmed nii erineva taustaga suurepärased muusikud,“ ütles projekti juht Leelo Lehtla. „Samuti oleme võtnud sihiks teavitada avalikkust muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule – seda toetavad uuringud on tähelepanuväärsed.”

Projektis osalevate muusikute esituses kuuleb Euroopa heliloojate omanäolisi teoseid ning sealhulgas ka kolme uudisteost, mida esitavad Tina Andersson, Daniela Terranova ja Mark David Boden. Juulist oktoobrini toimuvad kontserdid XXII Rapla Kirikumuusika Festivali raames, kokku 15 kontserti, Itaalias Valle d’Itria Festivali raames, kus on kokku 40 kontserti ning lisaks toimuvad kontserdid Kuninglikus Walesi Muusika- ja Teatriakadeemias, Stockholmi Musikaliska Kontserdisaalis ja Rootsi Kalmar’i maakonna kirikutes.

Esinevate ansamblite ja solistide hulgas on keelpilliorkester Camerata Nordica, Rootsi Puhkpilliansambel ja nende kvintett, Sinfonia Cymru keelpilliorkester ja kvartett,  Pille Lill (sopran), Andreas Lend (tšello), Oksana Sinkova (flööt), Virgo Veldi (saksofon) ning noored lauljad “Rodolfo Celletti” Belcanto Akadeemiast: Amy Elizabeth Corkery (sopran), Angela Giovio (mezzosopran), Joonas Antti Ilari Asikainen (bariton).

Lisaks kolmele uudisteosele tulevad kontsertidel ettekandele harva esitatud teosed heliloojatelt nagu Galina Grigorjeva, Nino Rota, Alban Berg, Pavel Haas, Erwin Schulhoff, Salvatore Sciarrino, Pehr Henrik Nordgren, John Fernström ja teised.

2014. aasta on kuulutatud Euroopa Aju Aastaks (European Year of the Brain), sellega seoses on koostööprojekti partnerid otsustanud avalikkust laiemalt teavitada muusika ainulaadsest mõjust inimaju arengule. Teadlased on tõestanud, et muusikainstrumendi õppimine kaasab aktiivselt tegevusse aju erinevaid osi ning on seega üks efektiivsemaid vahendeid nii aju arendamiseks kui ka vigastatud aju ümberõpetamiseks.

Projekti koordinaator on Kalmari maakonna muusikaorganisatsioon (Kalmar Läns Musikstiftelse, Rootsi) ja kaaskorraldajad Pille Lille Muusikute Fond (Muusikute täiendõppe keskus), Sinfonia Cymru (Suurbritannia), Paolo Grassi sihtasutus (Fondazione Paolo Grassi, Itaalia) ja Rootsi Puhkpilliansambel (Stockholms Läns Blåsarsymfoniker, Rootsi).

„Meil on suur au ja rõõm olla selle projekti juhtpartneriks,“ ütles Kalmar Läns Musikstiftelse juht Kjell Lindström. „Loodame, et need kontserdid tõstavad esile Euroopa väljapaistvaid andeid klassikalises muusikas ja samuti tõstab esile Euroopa Liidu erilisust taoliste kultuuri koostööprojektide toetamisel.”

Fotol: Camerata Nordica
Camerata Nordica