Pühalepa muusikafestival algab Kohvikantaadiga

Järjekorras juba 7. Pühalepa muusikafestival toimub 3.-5. augustil Hiiumaal Pühalepa kirikus. Festivali avakontserdil, reedel, 3. augustil kell 18, kõlab J.S.Bachi ”Kohvikantaat”, mis sobitub suurepäraselt Kärdla kohvikutepäeva temaatikasse.  Kontserdil astuvad solistidena üles ka külalised Iisraelist – Yizhar Karshon (klavessiin) ja Genevieve Blanchard (flööt).

”Ilma hommikukohvita olen ma kui kuivanud tükk röstitud kitse”, ütles 18. sajandi alguses maailmakuulus helilooja Johann Sebastian Bach (1685-1750), kes armastas kohvi lausa niivõrd, et kirjutas kohvi auks koomilise teose ”Kohvikantaat”. Teose libreto autor on Christian Friedrich Henrici ja selles hurjutab isa oma tütart kohviarmastuse pärast, kuid läbi tütre kavaluse nõustub viimase abiellumisega, kui abielulepinguga on kohvi alati garanteeritud.

Kohvikantaadi esitavad solistid Marta Paklar (sopran), Endrik Üksvärav (jutlustaja/tenor) ja Uku Joller (bass). Kaastegev barokkorkester (Eesti/Iisrael), kontsertmeister Meelis Orgse.

Kontserdil on lisaks eesti muusikutele kaastegevad Iisraeli klavessiinimängija Yizhar Karshon ja flöödimängija Geneviève Blanchard.

Yizhar Karshon sündis muusikute peres ning alustas juba varases lapseeas plokkflöödi- ja klaveriõpinguid. Õppis Jeruusalemma Muusikaakadeemias David Shemeri käe all ning Baselis (Shveits) Schola Cantorum Basiliensises Jörg Andreas Bötticheri juures. Pärast naasmist Iisraeli sai temast üks barokkansambli Barrocade asutajatest (tegutseb aastast 2007). Barrocadega on ta esinenud nii Iisraelis kui Euroopas ning on salvestatud ka neli CD-plaati. Lisaks Barrocadele esineb Karshon tihti nii solisti kui continuo-mängijana paljudes Iisraeli ansamblites.

Geneviève Blanchard on Kanadast pärit Tel Avivis elav ja Iisraeli lavadel sagedasti esinev barokkmuusik. Ta on kõrgetasemelise barokkansambli Barrocade liige, esineb tihti solistina ning Iisraeli juhtivates varajase muusika kammerkoosseisudes.
Lõpetanud mõjuka Pariisis Konservatooriumi (CNSMDP), jätkas ta õpinguid Saksamaal Freiburgi Kõrgemas Muusikakoolis ja Haagi Kuninglikus Konservatooriumis Hollandis spetsialiseerudes barokk-flöödile ning barokk-stiili esitusele. Mitmekülgse interpreedina naudib ta repertuaari renessansist kaasaegse muusikani.

Ühtlasi ootame VII Pühalepa muusikafestivalile telekonkursi Klassikatähed 2018 võitjat Tanel-Eiko Novikovi, Vanaemade koori koos nende imelise dirigendi Silvia Mellikuga, kes tänavu kevadel tähistas 85. sünnipäeva, kammerkoori Collegium Musicale ja Hollandis tippdirigenti Daniel Reussi. Viimase dirigeerimisel kõlab festivali lõppkontserdil Tüüri ja Tobiase looming. Kontserdiga tähistame ühtlasi Rudolf Tobiase 145. sünniaastapäeva. 

VII Pühalepa muusikafestivali kava:

Reedel, 3. Augustil
Kell 18.00
Avakontsert: J.S.Bach “Kohvikantaat”.
Brandenburgi kontsert Nr 5, 1. osa Allegro ja J.S.Bachi aariad.
Solistid Marta Paklar (sopran), Endrik Üksvärav (tenor), Uku Joller (bass) ja barokkorkester, sh külalised Iisraelist: Yizhar Karshon (klavessiin) ja Genevieve Blanchard (flööt).

Laupäeval, 4. augustil
Kell 14.00
Klassikatähed 2018 võitja Tanel-Eiko Novikov (marimba)
Kell 16.00
VENÜ naiskoor Vanaemad, dirigendid Silvia Mellik ja Reet Ratassepp

Pühapäeval, 5. Augustil
Kell 13.00
Tüür ja Tobias.
Kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Daniel Reuss (Holland).

Vaata festivali videot siit:

Pühalepa muusikafestival toimub igal aastal augustis Hiiumaal. Festivali keskmes on vanamuusika ja kaasaeg, sh igal festivalil kõlab Hiiumaalt pärit helilooja Erkki-Sven Tüüri looming.

Pühalepa muusikafestivali korraldab MTÜ Kerema Kultuurikoda. Festivali kunstiline juht on laulja ja dirigent Endrik Üksvärav, kes hiljuti pälvis Hollandi kuningalt ordeni kultuurisuhete edendamise ja ilmapaistva ühiskondliku tegevuse eest.

Festivali ajal on Pühalepa kirikus juures avatud festivalikohvik „Gustav“. Piletid 10/7 EUR saadaval Piletilevist ja enne algust kohapealt. Saadaval ka festivali passid.

Pühalepa muusikafestivali korraldamist toetavad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Hiiumaa vald, Hiiumaa Sõprade Selts, Selver, Liviko, raadio Kadi ja MuusikaElu.

Lisainfo:
www.keremakultuurikoda.ee
www.facebook.com/keremakultuurikoda